AFYN BEYAZ MERMER

Türkiye’de herhangi bir mermer sahasından elde edilen mermerlerin hiçbiri Afyon-İscehisar mermerleri kadar geniş bir kullanım alanına sahip değildir. Afyon İscehisar yöresinde ilk mermer çıkartılması M.Ö. 900 yıllarında başladığı belirtilmektedir.

Afyon beyaz mermeri; beyaz renkli olup nadiren yer yer ince yaldızlı/sarı damarlar içermektedir. Kolay şekillenebilmesi, cilalamaya elverişliliği ve iyi blok verimliliğinden dolayı plaka, fayans, iç ve dış kaplama, döşeme, hediyelik eşya, heykelcilik ve dekorasyon alanlarında kullanılmaktadır.

Genel olarak Afyonkarahisar’ın İscehisar bölgesinden çıkartılan Afyon mermeri kristal yapısıyla dünya literatüründe 1. sınıf kabul edilir. Tüm dünyada meşhur olan ve çok talep gören bir mermerdir. Türkiye’nin blok mermerlerinin üOçte biri bu bölgeden çıkarılır.

İyi blok verimliliğine sahip, dayanıklı, kolay şekillendirilebilen ve cilalanabilen Afyon mermeri plaka, fayans veya karo olarak iç ve dış mimaride kullanılır. Afyon mermeri mutfak tezgahı, zemin ve duvar kaplaması, bahçe, havuz kenarı gibi yerlerde tercih edilebilir. Ayrıca dekorasyon amaçlı nesne ve heykel yapımında da kullanılmaktadır.

Reisoğlu Mermer 1943 yılından beri Afyon Beyaz Mermer üretimini kendi ocaklarından sağlamakla birlikte farklı seleksiyon yelpazesine sahiptir. Afyon beyaz ocağımızdan çıkarılan bloklar hem yerli piyasa da yer alır hem de ihraç edilir ve üretim tesislerimizde ebatlı ürün veya istenilen kalınlıkta (2-3cm) plaka olarak da piyasaya sunulmaktadır.

Tüm dünyadaki beyaz mermer sınıflarına bakıldığında, homojenlik bakımından en sağlıklı yapıya sahip mermer seleksiyonu olduğu kanısına da varılmıştır. Dünyaca ünlü olan mermerimizin antik Yunan hamamlarında kullanıldığı da bilinmektedir. Efesus Stone olarak restorasyonunu yaptığımız çeşitli antik kentler de de,  Afyon beyaz mermeri oldukça sık kullanılmıştır. Afyon beyaz mermer, farklı seleksiyon imkânı sunduğundan modern mimaride de kullanım alanı çok fazladır.

Afyon beyazı, Türkiye’de taşocağından çıkarılan rekristalize karbonat minerallerinden oluşan, açık gri gölgeli yapraksız metamorfik kayadır. Bu taş özellikle tezgah üstü, mozaik, duvar kaplama, döşeme, lavabo, merdiven, denizlik, koping, desen vb. ve diğer tasarım projeleri için tercih edilmektedir. Çin taş pazarında ayrıca Afyon beyaz mermer, Afyon Grili Beyaz Mermer, Afion Beyaz Mermer, Bianco Afyon Mermer, Afyon Saf Beyaz Mermer olarak da adlandırılır.

Afyon grili beyaz mermer, farklı görüntüsü ve kullanışlı yanıyla tercih sebebi olmayı başarmaktadır. Kaliteli yanıyla dikkat çekmeyi başaran bir mermer türüdür. Afyon grili beyaz mermer, ocak yeri neresi olduğu merak edilen konulardan birisidir. İscehisar/Afyon ilimizde çıkartılır. Afyon grili beyaz mermer ile mekanlarınızı artık hoş görüntü altına almanız mümkün hale dönüşecek. Beyaz gri çizgileri ile donatılmış harika bir üründür. Afyon grili beyaz mermer ortamlarınızda istediğiniz ısı yalıtımının en güzel şekilde sağlanmasına olanak tanır. Renginde atma gibi bir durum söz konusu değildir. Afyon grili beyaz mermer parlaklığını bir ömür yitirmeyecek olması ürünün avantajlı yanlarından birisidir. Afyon grili beyaz mermer, bina projelerinde ihtiyaç duyularak kullanılan bir ürün olmayı başarmaktadır.

Afyon mermeri renkleri; ağırlıklı olarak açık tonlu, beyaz, bej veya gridir. En tanınmış türleri Afyon beyaz (Afyon White), Afyon şeker (Afyon Sugar) ve Afyon gridir. Bembeyaz rengi, ince ve orta taneli kalsit kristallerinden oluşması, dayanıklı olması Afyon beyaz mermerin dünyanın en kaliteli mermerlerinden biri olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Mimar Sinan yapılarında sıkça Afyon beyaz mermeri tercih etmiştir. Çırağan Sarayı’nı süsleyen mermerler arasında Afyon beyaz mermer de vardır.

Beyaz renkli, orta taneli kalsit kristallerinden oluşan Afyon şeker mermer altın sarı renkli, ince damarları olan yarı saydam bir mermerdir. Afyon beyazın bir seleksiyonudur. Homojen ve dayanıklı yapısıyla hem iç hem de dış mekânda kullanılabilmektedir. Afyon krem, Afyon kaymak isimleriyle de bilinir.

Kalsit kristallerinden oluşan Afyon Gri Mermer kül grisi renginde, yer yer açık ve koyu bantlar gösterir.

Beyaz renk, tüm ortamlara ferahlık ve enerji veren bir renktir. Birçok mimar ve tasarımcı, beyazın huzur veren güzelliğini projelerinde kullanmaktadır. Beyaz mermer, özellikle son yıllarda en çok tercih edilen mermer türüdür. Hem kullanım kolaylığı hem de tüm zamanların favori rengi ve modası geçmeyen bir renktir. Beyaz mermer, doğal görünümü ve ışığı yansıtma özelliği ile tasarımcıların ve kullanıcıların en çok tercih ettiği mermer olmasını sağlamıştır. Beyaz mermer diğer tüm mermer renkleri ile beraber rahatlıkla kullanılabilir.

Özelikle ev dekorasyonlarında son yıllarda beyaz mermerler kullanılmaktadır. Hem eve ferahlık katması hem de kolay temizlenebilir olması beyaz mermer kullanımını artırmıştır. Mermer alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanılacak alandır. Mermerin, kullanılacak alana hem renk hem de ebatlarının uygun olması gerekmektedir. Kullanacağınız alanın metrekaresine göre kesim yaptırmalısınız.

Afyon beyazı; beyaz ağırlıklı gri ufak desenli bir yapıdadır. Mutfak tezgahları, hamam, anıtsal yapı, banyo ve masa çalışmalarında Afyon beyaz mermer kullanılmaktadır. Yerli mermerler arasında en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Güzel bir beyaz tonlu görüntüsü vardır. Geçirgenlik ve sağlamlık yapısı çok iyi olduğundan iç ve dış ortamlarda rahatlıkla kullanılır. Honlamalı, kumlamalı ve parlatılmış olarak kullanılabilir.

Afyon beyaz mermeri çeşitli seleksiyonlarda karşımıza çıkar. Bunlar; süt beyaz, sarılı beyaz (krem) ve bulutlu beyazdır. Sadece Afyonkarahisar ilinde bulunduğu için bu isimle anılmaktadır.

Afyon bulutlu beyaz mermer, bulut benzeri hareli şekillere sahiptir. Yumuşak ve alacalı desenler incelikli zevklere sahip ve sıra dışı olanı seven tasarımcılar ve mimarlar tarafından sıkça kullanılan bir mermer çeşididir. Afyon bulutlu beyaz mermer; alışılmışın dışında desenleri ve mat duruşuyla genellikle cilalı bir yüzey ile kullanılmaktadır. Afyon bulutlu beyaz mermer; genellikle tüm beyaz mermer çeşitlerinde olduğu gibi hem iç hem de dış mimari tasarımlara uygundur. Tarihin izlerini taşıyan bu eşsiz mermer özel aksesuarlar, sehpalar, anıtlar, mozaikler ve çeşme tasarımları gibi sanatsal amaçlarla kullanılabilir. Bunların yanı sıra bulutlu beyaz mermer; duvar kaplamaları, yer kaplamaları, tezgahlar, lavabolar, banyo uygulamalarında da popüler olarak tercih edilmektedir.

AFYON BEYAZ MERMER KULLANIM ALANLARI

Afyon-İscehisar yöresinden elde edilen mermerlerden binaların iç ve dış cephe kaplamaları, döşemelik plaka, mutfak tezgâhı, merdiven basamağı, paledyen vb. kullanımlarda inşaat sektöründe yararlanılırken, moloz ve takoz boyutundaki mermerler cnc ve waterjet atölyemizde işlenerek hediyelik eşya (vazo, saat, kalemlik, isimlik vb.) yapımında da kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunda mobilyalar ile uyumlu bir birliktelik sağladığından yemek masası, orta sehpa, koltuk kenarları, ünite kaplamasında kullanılmaktadır.

Şık ve modern bir görünüm elde etmek için doğal mermer taşlarını tercih etmelisiniz. Mermer alırken kaliteli ve güvenilir firmaları tercih etmelisiniz. Kalitesiz mermerler kısa süre içerisinde kırılır ve aşınır. Bunun yanı sıra işçiliğinin de güzel ve özenle yapılması gerekmektedir. Mermerleri uzun yıllar kullanabilmek için belirtilen hususlara dikkat edilmelidir.

Afyon beyaz mermeri, projelerin iç ve dış mekan kaplamalarında, zemin döşemesinde, merdiven basamaklarında, banyoların zemin ve duvar kaplaması ile banyo tezgah uygulamasında, sütun kaplamalarında kullanmaktadır. Ayrıca şömine kaplamasında da uygulamalar olmaktadır. Bembeyaz görünümü ile son derece aydınlık mekanlar elde edilmesi sağlanır. Cilalı mozaik olarak da talep gören Afyon beyaz mermer, farklı renkte mermerler ile de kombin edilerek mozaik setler oluşturula bilinir.

Ev dekorasyonuna zenginlik katmak isteyenler de Afyon beyaz mermeri tercih edebilirler. İç dekorasyonda yemek masası, orta sehpa hatta biblo, mumluk ve kül tablası gibi dekoratif objeler olarak da kullanılabilir. Klasik görünüme sahip olan Afyon beyaz mermer, evlerinize de klasik bir görünüm kazandırır.

AFYON BEYAZ MERMER KİMYASAL ÖZELLİĞİ

İscehisar mermerleri metamorfik temelin en üst birimini oluşturmaktadır. Kökeni kireçtaşı olan mermerler jeolojik olarak farklı renk, tane boyutu, mineralojik bileşim göstermekte ve bu özellikler açısından üç farklı birime ayrılmaktadır. Yörede ticari olarak Afyon kaplan postu ve Afyon gri şeklinde adlandırılan mermerler alt birimi, Afyon bal, Afyon şeker ve Afyon kaymak orta birimi ve Afyon menekşe ismiyle anılan bu tür mermerler ise üst birimi oluşturmaktadırlar.

BEYAZ MERMERİN ÖZELLİKLERİ

Mobilyalarda kullanılan beyaz mermerler ortamlara modern bir görünüm kazandırır.

Beyaz mozaik mermerler mutfak tezgâhlarına ve banyo döşemelerine doğal ve estetik bir görünüş katmaktadır.

Yumuşak yapısı nedeniyle heykeltıraşlar ve sanatkârlar tarafında da kullanmaktadır.

Beyaz mermerler kolay temizliği, şık görünümü ve alanları daha geniş görünmesini sağlamaktadır.

Dayanıklıdır ve ışığı yansıtma özelliği bulunur

BEYAZ MERMER ÇEŞİTLERİNİN KULLANIM ALANLARI ŞUNLARDIR:

Yapıların döşeme zemininde,

Mobilya sektöründe,

Doğal taş mermer, saray, cami gibi alanlarda,

Tezgâh üstü, banyo, zemin, duş gibi ıslak mekânlarda,

Binaların merdiven, basamak gibi elemanlarında,

Dış cephe dekorasyonunda,

Otellerin lobilerinde, AVM girişlerinde,

Mezar yapımında, heykelcilik sektöründe

Takı ve süsü eşya yapımında olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

İngilizce literatürde Afyon beyaz mermer ‘’ Afyon Marble, Afyon White Marble, Afyon Gray White Marble, Afion White Marble, Bianco Afyon Marble, Afyon Pure White Marble, Afyon Sugar, Milk White, Yellowish White Cream, Cloudy White, Afyon Cloudy White Marble,  Afyon Honey, Afyon Tiger, Afyon Violet’’ diye adlandırılır.