AVORİO

Bej Mermer; tarih sürecinde yapıların ana malzemesi olan mermerin en tercih edileni olmuştur. Bu ürünün en önemli görevlerinden biri de yapıya estetik ve karakteristik bir görünüm kazandırmaktadır. Bu yüzden Bej Mermer doğası, rengi ve özellik itibariyle çok uyumlu bir seçenek olmasıyla tercih oranı yüksek bir üründür. Bej Mermer doğada yüksek miktarda bulunur, hem uygulandığı alanı boğmaz ve renk yönünden sadedir, hem de birçok diğer renkle uyum sağlayabilmesi gibi özelliği vardır. Doğal taş uzun yıllardır tüm dünya da birçok mimari yapıda kullanılmaktadır. Türkiye mermer rezervleri konusunda dünyanın en büyük yataklarına sahip olmasından dolayı üretim ve ihracat kapasitesi bakımından ciddi bir avantaj elde etmiştir.

Burdur Beji yapısı itibariyle çok sert bir dokusu olması ve suyu emme özelliği ile diğer doğal mermerlere göre az deforme olur. Ayrıca üzerine basıldığında aşınma olasılığıda daha azdır. Fon rengi krem tonlarında olan Burdur Beji kendi içerisinde de desen, doku, renk özelliklerine göre sınıflara ayrılmaktadır. Kimi bej plaka mermerleri daha hareketsiz ve light tonlardadır. Light yani daha da açık seleksiyonlarda çıkan ve ayrılan bej mermerler elit projelerde döşeme olarak çok fazla istenmektedir. Bu açık Burdur Beji renk seleksiyonu, Koyu siyah renklerdeki Toros siyahı, Nero Laurent, Alexandrette Black gibi mermerler ile çok iyi tasarımlar ortaya çıkmasını sağlamaktadır. İçerisine farklı hareketlerin girdiği plakalar, fabrikalarda seçilerek sınıflara ayrılmaktadır. Bej mermer renkleri, genelde uyumlu bir renk geçişi sağladığından dolayı da çok kullanılmaktadır. Ülkemizde bej mermer ocağı bir hayli fazla çıkmaktadır. Bu da tedarik etmeyi kolaylaştırmaktadır.

Burdur Bej Mermer açık tonlarında ve homojen yapısı sayesinde mimari projeler tarafından genellikle iç mekan döşeme ve duvar kaplama olarak tercih edilmektedir. Burdur ve civarı bölgelerde bulunan bej ocaklarından çıkarılan bloklar çevre şehirlerde ki fabrikalarda işlenilerek cilalı plaka ve ebatlı malzeme olarak hazırlanmaktadır. Burdur Bej Mermer  taban rengi krem tonlarında olan taş kendi içerisinde diğer özelliklerine göre ayrılmaktadır. Düz hareketsiz ve açık tonlarda olan plakalar tüm projelerde kullanılmak istenilen Burdur Light Bej Mermer olarak tanınmaktadır.

Alternatiflerine göre fiyat açısından daha üst konumda olan Light Bej Mermer ana kullanım alanları uygulama alanlarında ki insan yoğunluğunun fazla olduğu mekanlar ve lüks konutların uygulama alanları olmaktadır.Birinci sınıf farklı doğal taşlara göre daha fazla projenin toplam kalitesini artırarak ekstra değer katmaktadır. Ocaklardan çıkarılan blokların fabrikalarda işlenilmesi sonrasında alt görünümlere ayrılan taşlar arasında Light Krem Bej Mermer az miktarda çıkmaktadır.

Burdur Bej Mermer, Türkiye’de çıkarılan kremalı bej mermer çeşididir. Bu taş özellikle duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, özel oymalar heykeller, tezgahlar, makyaj tezgahları, merdivenler ve diğer tasarım projeleri için tercih edilmektedir.. Ayrıca Çin taş pazarında BBCN Burdur Bej Mermeri, Burdur Gür Bej Mermeri, Burdur Bej Mermeri, Burdur Bej Krema Bella Mermeri, Burdur Bej İnci Mermeri, Burdur Bej Botanica Mermeri, Burdur Bej, Yıldırım Bej Mermeri olarak da adlandırılmaktadır.

Burdur Bej Mermer homojen yapısı sayesinde lüks projelerde yüksek metraj döşeme taşı olarak talep gören seleksiyon diğer koyu doğaltaşlar ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. İş merkezi, havalimanı, otel ve fuar alanları gibi geniş alanlara sahip tüm yapılarda iç mekan döşeme, duvar kaplama ve kolon kaplama alanlarında Burdur Bej Mermer kullanılmaktadır. İçerisine hafif hareketlerin girdiği yüzeyler fabrikalarda ayrılarak gruplama yapılmaktadır. Birçok damar yapısı görünümü bulunmasından dolayı proje bazlı yapılan talepler de öncelikli olarak en uygun damar yapılı taşın belirlenmesi gerekmektedir.

Uluslararası birçok projede kullanılan Burdur Bej Mermer Amerika, Arap ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti ülkelerine yüksek metraj ihracat yapılmaktadır. Yüksek metraj döşeme yapılan uygulama projelerinde çok fazla alternatifi olmayan taşın krem ve açık tonlarında ki görünümü uygulama alanında bütünlüğü ve temiz görünümü sağlamaktadır. Burdur Bej Mermer beş yıldızlı otel projelerinde giriş kısımları dahil duvar kaplamaları ve basamaklar farklı yapıya sahip ebatlı malzeme ile uygulanmaktadır. Bej Mermer homojen ve diğer kırçıllı ağ yapısı bulunan bej üretimleri geçiş noktalarında kullanılabilmektedir. Üretim kapasitesinin yüksek olmasından dolayı taleplere hızlı cevap verilebilmekte ve gerekli olan üretim kalite kontrolünden geçirilerek projelere sunulmaktadır. Kaliteli uygulaması yapılan taşlar projelere ekstra değer katmaktadır. Burdur Bej Mermer açık krem renk tonlarından dolayı dekorasyon için kullanılan diğer aksesuarlar ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Burdur Bej Mermer geniş alan döşeme ve kaplama alanlarında koyu tonlarında ki görünümler ortamı boğuk hale getirmesinden dolayı büyük projeler beyaz ve krem tonlarını daha sık kullanmaktadırlar. Burdur Bej Mermer damar yapısı bulunmaması ve kristal yapısının daha sıkı olmasından dolayı döşeme alanında şık bir tasarıma sahip olmaktadır. Farklı görünüme sahip olanlar geçiş taşı olarak seleksiyon ile birlikte kullanılabilmektedir. Diğer taşlara göre daha az metraj üretilmesi yüksek metrajlı proje bazlı talepler için üretim süresinin iyi planlanması gerekmektedir. Burdur ve civarında üretilen doğal taşlar tüm dünya da tanınması sayesinde özellikle yurtdışında kendilerine yer bulabilmektedirler. Burdur Bej Mermer iç mekan geniş alan döşeme ve kaplama olarak kullanılan seleksiyonlar uygulama genelinde homojenliğin ve bütünlüğün sağlaması konusunda oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Sağlamlığı artırmak için epoksi file uygulaması birçok çeşide uygulanmaktadır. Tezgah ve labavo gibi dekoratif görünüm istenilen uygulama alanlarında da Bej Mermer nadir olarak kullanılmaktadır.

Açık ve koyu krem tonlarında bulunan plakalar yüksek metraj döşeme ve kaplama alanlarına daha uygun olarak görülmektedir. Burdur Bej Mermer büyük ebatlarda yapılan döşemeler taşın karakterinin daha iyi yansıtarak krem yapısını ön plana çıkarmaktadır. Büyük ebat olarak fire oranının en az olduğu boyutlarda işlenilen taşlar projelere birinci sınıf olarak sunulmaktadır. Dizayn ve mimari ofisler tarafından tanınan ve marka haline gelmiş Bej Mermer yapıların birçok uygulama alanında kullanılmaktadır. Burdur Bej Krema Bella Mermeri çeşitleri açık tonlarında ve homojen olmasından dolayı daha yüksek fiyatlara satışa sunulmaktadır. İçerisine hafif damar girişleri bulunan birinci sınıflar ortalama fiyatlardan projelere sunulmaktadır. Bej Mermer çeşitlerinin tümünde krem renk tonları taşların geneline yayılmış şekilde bulunmaktadır. Projelerde genellikle kullanılan cilalı yüzey dışında honlu, eskitme, fırçalı ve kumlamalı gibi alternatif yüzey işlemleri de uygulanabilmektedir. Kristal yapısının çok küçük olmasından dolayı taban görüntüsü sıkı olmaktadır.

Burdur Bej Krema Bella Mermeri gerekli sağlamlığa sahip olan doğaltaş döşeme ve kaplama alanlarında 2 cm kalınlığında kullanılabilmektedir. Burdur ve civarında çıkarılan çok farklı damar geçişine ve renk tonuna sahip bejler bulunmaktadır. Yapı itibari ile sert dokuya sahip olan Burdur Bej Krema Bella Mermeri, gerek duyulduğu takdirde çift taraflı epoksi, tek taraflı file yapılarak ve fırınlanarak da sağlamlaştırma işlemi yapılmaktadır. Taban rengi krem rengi olan Burdur Beji ,kendi içerisinde de damar, doku ve renk gibi özelliklerine göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. Her daim tercih edilen mermerlerden olan Bej Mermer, Emperador Dark, Toros siyahı gibi koyu renk mermerler ile de göze hoş gelen bir uyum yakalamaktadır. Burdur Bej İnci Mermeri büyük ölçekli projelerde, otel, havalimanı, hastane, villa, konut, iş merkezi gibi projelerin genel mekan döşeme alanlarında, duvar kaplaması, cephe kaplaması, kolon kaplaması uygulamalarında, basamak, süpürgelik, küpeşte ve denizlik gibi imalatlarda kullanıldığı görülmektedir. Dış mekan zemin döşemesinde de gördüğümüz Burdur Bej İnci Mermeri, kullanılacağı mahale göre 3 cm ve üzeri kalınlıkta da uygulanabilinir. Burdur Beji yurt içi projelerinde olduğu kadar yurt dışı projelerde de yoğun talep görmektedir.

Burdur Bej Mermer yumuşak bir renk tonuna sahip olan mermeri, hemen her dekorasyona rahatlıkla uyum sağladığından ötürü mimarlık ofislerinin ve tasarımcıların da çok yoğun tercih ettikleri mermer çeşitlerindendir. Ev dekorasyonunda cilalı mozaik uygulaması ile yaşam alanlarınıza farklılık katabilir; patlatma taş olarak oturma odanızın tv ünitesi duvarına otantik bir doku kazandırabilirsiniz. Ya da banyolarınızda Burdur Bej Mermer ‘den imal edilmiş bir lavabo ile alanınıza zariflik katabilirsiniz. Ayrıca koyu renk mermerlerle birlikte waterjet uygulaması ile villanızın, otel veya iş merkezinizin giriş döşemesinde ince işçilik gerektiren bir göbek motif kullanarak dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.