HONEY ONYX

 Bal oniks ışığı geçirgen yapısı, milyonlarca yıldır sizi bekleyen güzelliği ile, dekoratif doğal taşlar arasında yerini almaktadır. Yarı değerli taş olarak da kullanılan oniksler, banko kaplaması, mermer masa, sehpa gibi mermer aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Onyx mermeri diğer mermer çeşitlerinden ayıran en önemli özellik saydam ve kristalize bir yapıya sahip oluşudur. Ayrıca diğer mermer çeşitlerine göre daha sert bir yapıya sahip olduğundan işlenmesi de biraz daha zordur. Bal oniks, ışık geçirgenlik özelliğine sahip olması nedeni ile prestijli otel projelerinin lobi alanlarında sıklıkla karşımıza çıkar. Honey onyx bir resepsiyon masası kaplamasında, resepsiyon arkası duvar kaplamasında ya da lobide yer alan kolon kaplamasında sıklıkla kullanılmaktadır. Ve tabi ki tüm bu uygulamalarda taşın içerisinden ışık verilerek o muhteşem görseli gözler önüne serilir. Honey onyx lüks restoranlarda, bar tezgahlarında çok yoğun olarak yine ışıklandırmalı olarak karşımıza çıkar . Honey onyx lüks projelerin bir nevi imzası gibidir. Görsel bir ışık şöleni sunar ve kendisine hayran bırakır. Usta ellerden çıkan kusursuz bir işçilikle değerine de değer katar doğal güzelliğin. Honey onyx kullanıldığı bir iş merkezinin makam odasında duvar kaplaması olarak farklılık yaratır.

Bal rengi oniks, akik ve traverten mermer türleri arasındaki en gösterişli taştır. Bal renginin yanı sıra ışıklı oniks taşlar arasında ki en şaşaalı taştır. Renk geçişleri arasındaki uyumu ve damarların zarafeti ortamın tamamen doğal bir görünüme dönüşmesini sağlar. Güneş rengine yakın olması dış cephe ışıklarının da doğal bir şekilde olduğu gibi içeri yansımasını sağlar. Işık geçirgenliği yüksek olan bu akik türevi doğal oniks mermer taşlar, sarayların ve ihtişamlı yüksek binaların, dairelerin villaların değerini kat kat arttırıyor, buraları yaşanası evler haline getiriyor. Bal oniks taşının sağlığa ömrü uzatmak ve stresi azaltmak açısından faydaları vardır. Antik Yunan’da birçok efsaneye konu olan oniks taşı pozitif düşünce taşı ve sağlık taşı olarak da bilinmektedir. Oniks taşı genellikle enerjiye ihtiyaç duyan insanlar tarafından tercih edilir. Bu tür kıymetli taşların en önemli özelliği, yaşam kalitesini yükseltmektir. Sakinliği ve huzuru yapı içerisindeki bireylere yavaş yavaş hissettirerek yaşatmaktır. Herhangi bir onyx bal taşı bile evinize değer, hayatınız anlam katar.

Satin onyx taşından elde edilen ürünler şunlardır; dekoratif ve kullanıma yönelik çeşitli objelerin yapımında kullanılan oniks mermer modelleri vazo, kül tablası, kalemlik, isimlik, şekerlik, mumluk, şamdan, çeşitli biblolar, hayvan biçimli dekoratif ürünlerdir. Satin onyx kahve fincanları, çeşitli takılar, takı kutuları, anahtarlık, satranç takımı gibi ürünler de yapılmaktadır. Ayrıca mermer tezgah, duvar dekorları, oniks tırabzanlar da yapılmaktadır. Bunun dışında kendi tasarımlarımız ve sizin talepleriniz doğrultusunda tüm oniks mermer modelleri ile size en güzel şekilde hizmet edebilmekteyiz.

Bal renginin insan psikolojisi üzerinde rahatlatan bir etkisi vardır. Huzuru, temizliği ve sağlığı çağrıştırdığı için Satin onyx kendi türü içerisinde en güzel ve anlamlı taş çeşitleri içerisinde yer alır. En şaşalı olan bu taş üzerindeki renk geçişlerinin yumuşak olması damarlı yapısı içinde uyumu göz önüne taşımıştır. Güneşi simgeleyen bu taş dış cephede kullanıldığında doğal bir ışık verici gibi görüntü ortaya çıkarır. İçeri verdiği yansıma ise harika bir görüntü oluşmasına imkan tanır. Satin onyx yarı saydam olmasıyla birlikte özellikle ihtişamlı yapılarda kendine yer bulmuştur. Özellikle villalarda kullanılan Satin onyx sayesinde evin değeri kat ve kat artar.

Bal onyx mermer blok sağlık içinde önemlidir. İnsanın üzerindeki stresi azalttığı için insan ömrünün uzamasına katkı sağlar. Bir anlamda sağlık taşı olarak bilinmektedir. Kıymetli taşlar içerisinde bulunan bu taş yaşam kalitesini bir hayli yükseltir. Sakinlik ve huzur istenilen mekanlarda kullanıldığında zamanın yavaşlamasına önemli etki edecektir.

Honey onyx, Türkiye’de ocaktan çıkarılan bir tür sarı onikstir. Bu taş özellikle tezgah üstleri, bar tezgahları, duvar karoları, mozaik, lavabolar, duvar panelleri ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca Onyx Honey, Onyx Crema, Onyx Miele, Onice Honey, Onice Miele, Pascha Onyx, Turco, Rosen onyx, Honey Onyx Light olarak da adlandırılır. Honey Onyx, cilalı, kesilmiş kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, eskitme ve benzeri olarak işlenebilir.

İngilizce literatürde Honey oniks ‘’ Onyx Honey, Onyx Crema, Onyx Miele, Onice Honey, Onice Miele, Pascha Onyx, Turco, Rosen onyx, Honey Onyx Light, Yellow Onyx, Satin Onyx’’ diye adlandırılır.