MARİNE BLUE

Afyon Mavi Mermer, Türkiye’de çıkarılan bir çeşit grimsi mavi mermerdir. Bu taş özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, anıtlar, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve diğer tasarım projeleri için uygundur. Afyon Gri Mermer, Afyon Sky Mermer, Afyon Bulut Mermer, Afyon Mavi Mermer olarak da adlandırılmıştır.

Marine Blue; adını mermerin mavi renginde alan Afyon mavi mermer ya da Afyon gri mermer olarak da bilinen bir mermer çeşididir. Afyon mavi mermer otel lobi ve banyo kaplaması, villa giriş bahçe ve peyzaj uygulaması, butik otel, bina cephe kaplamasında kullanılır. Aynı zamanda Afyon gök ve Afyon gri olarak da bilinen mermer; daire içi döşeme, bina giriş duvar kaplaması, Tv ünitesi arkası, pencere denizlik, duvar üstü küpeştesi, İç mekân ve dış mekân, basamak rıht süpürgelik, söve, mermer masif kolon, hamam kurnası ve trabzan korkuluk olarak da kullanılmaktadır.  Afyon mavi mermer yâda diğer adıyla Afyon gri, Afyon bulut mermer olarak da bilinen mermer uygulandıkları alanlarda Afyon beyaz mermer, Afyon gri mermerlerle de beraber kullanımı oldukça tercih edilmektedir.

Afyon gri mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür gri mermerdir. Bu taş özellikle yapı taşı, tezgah üstü, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşları, iç, dış, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için tercih edilmektedir. Ayrıca Afyon Gri Mermer, Afyon Gri Açık Mermer, Afyon Gri Koyu Mermer, Afyon Bulut Mermer, Afyon Dumani Mermer, Afyon Sky Mermer olarak da adlandırılmıştır. Afyon Gri Mermer; cilalı, kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, eskitme vb. olarak işlenebilir.

Afyon temiz gri mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür gri mermerdir. Bu taş özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları ve diğer tasarım projeleri için uygundur. Afyon temiz gri mermer ürünleri karakteristik bir yapı sağladığı için farklı noktalarda ve özellikle işletme alanlarında çok sık tercih edilmektedir. Bu açıdan gri mermer ürünleri içerisindeki önemli örneklerden biri olan Afyon temiz gri mermer özellikle iş merkezleri, alışveriş merkezleri, rezidanslar ve otel gibi alanlarda çok sık uygulanmaktadır.

Gri mermerler içerisindeki popüler seçeneklerden biri olan Afyon temiz gri mermer mimarlar tarafından beğenilen ürünler arasında bulunmaktadır. Afyon temiz gri mermer tek başına kullanılması mümkün olduğu gibi kahverengi veya bej gibi farklı renklerde mermer çeşitleri ile de gayet iyi bir uyum oluşturabilir. Afyon temiz gri mermer belirli standart ebatlar veya isteğe bağlı ebatlar ile fabrikasyon üretimi gerçekleştirilen bu birinci sınıf mermer üzerinde belirli dönemlerde gerçekleştirilen temizlik işlemleri de çok daha uzun süreli ve dayanıklı bir ürün elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

Dayanıklı ve güzel bir görünüme sahip olduğu için Afyon temiz gri mermer uygulandığı alanda ortaya çıkardığı sonuç sayesinde yapıya karakteristik bir görsellik katmaktadır. Bilhassa dış mekan döşeme veya iç mekan kaplama gibi uygulamalar açısından da özel bir şekilde ebat tercihleri yapılarak Afyon temiz gri mermer değişen damar görüntüsüyle farklı bir kullanım ortaya çıkarmaktadır.

Afyon bulut mermer bazen açık bazen de koyu bantlar gösteren, açık veya kül grisi renkte, tamamen sakaroid yapılı kalsit kristallerinden oluşmaktadır. Bulunduğu alanda yatay yönde Afyon şekeredüşey yönde ise Afyon şeker ve kaymağa yavaş yavaş geçişler gösterir.

Afyon mavi mermer; mermerin mavi rengi kullanıldığı ortama derinlik ve sakinlik kazandırır. Afyon gök mermer lavabolarda, tezgâhlarda iç mekan uygulamalarında tercih edilen mermer türüdür. Beyaz damarlı ve mavi renk  Afyon mavi mermerde zengin ve etkileyici bir yapı oluşturmaktadır. Mutfak ve banyo içlerinde, denizliklerde, merdivenlerde, duvar kaplamalarında Afyon Bulut mermere talep fazla olmaktadır. Afyon mavi mermer döşeme ve kaplama için uygun olup; siyah ve beyaz mermer mozaik, beyaz mermer söve, beyaz ve siyah mermer lavabo vb. ürünleriyle kombine edilebilir. Afyon sky mermer dış mekan uygulamalarında da kullanılmaktadır. Zemin döşemelerinde mermerin üzerindeki beyaz çizgilerle mavi rengin uyumu uygulandığı alana zarif bir görüntü sunmaktadır. Yurtdışında mavi mermerin diğer adı Sky Blue Marble, Blue Sky, Blue Sky Gri diye de bilinmektedir.

Efesus Stone firmamızda Afyon gök mermeri; Blue Moon, Blue Bhaia, Marine Blue ve Bardiglio Blue mermerlerimizin adında geçmektedir. Afyon Bulutlu  mermerlerimiz iç-dış mekanlarda tercih edilmekte olup, banyo, mutfak bölümlerinde Afyon Mavi mermere talep fazla olmaktadır.

İngilizce literatürde Marine Blue mermer’’ Afyon Grey Marble, Afyon Grey Light Marble, Afyon Grey Dark Marble, Afyon Cloud Marble, Afyon Dumani Marble, Afyon Sky Marble, Afyon Grey Marble, Afyon Clean Grey Marble, Sky Blue Marble, Blue Sky, Blue Sky Gri, Blue Bahia Marble, Marine Blue Marble ’’ diye adlandırılır.