CALİMERO

İnşaat literatüründe cam yünü veya taş yünü olarak tanımlanan ama aslında bir doğal taş çeşidi olan madendir. Fakat endüstride çeşitli işlemlerden geçirilerek zenginleştirilmiş ve  yalıtım malzemesi şekline getirilmiştir. Ayrıca zemin döşemesi amaçlı olarak kaldırım ve küp taşı olarak tercih edilmektedir. Magmatik kökenli bir doğal taş çeşidi olan bazalt, dış püskürük kayaç türüdür. Halk arasında çok sıkça olarak duyulan bazalt ( Kayseri taşı), volkanik kaynaklı bir doğal taştır. Volkanik püskürme sonucu oluşan bu kayaç türünü diğer taşlardan ayıran en önemli özelliği çok sert ve dayanıklı yapıda olmasıdır. Bazalt genellikle gri veya siyah renktedir ancak mafik (demir açısından zengin) minerallerinin diğer demir oksitlere ve hidroksitlere oksitlenmesi nedeniyle hızlıca kahverengi veya pas kırmızısına dönüşmektedir. Ayrışma veya yüksek konsantrasyonlarda plajiyoklaz nedeniyle, bazı bazaltlar oldukça açık renkli olabilmektedir. Bazalt, büyük mineral kristallerinin büyümesi için çok hızlı bir şekilde erimiş kaya soğuması nedeniyle ince taneli bir mineral dokuya sahiptir; genellikle daha ince taneli bir matrise gömülmüş daha büyük kristaller içerir. Çok sıcak ve soğuk iklimlerde kullanılabilme özelliğine sahiptir

Kayseri bazalt, Türkiye’de çıkarılan koyu gri bir bazalttır. Bu taş özellikle Yapı taşı, tezgah üstü, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşı, iç mekan, dış cephe, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Kayseri bazalt; honlanmış, eskitilmiş, cilalı, kesilmiş kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, burçlu, eskitme vb. olarak işlenebilir.

Kayseri bazaltın inşaat sektöründe kullanım alanı oldukça fazladır. Ezilmiş bazalt, beton karışımlarının bir parçası olarak yolların ve kaldırımların temelini yapmak için kullanılmıştır. Demir yolu inşasında ve drenaj projelerinde filtre taşı olarak yine Kayseri bazaltı kullanılmaktadır. Bazalt kayası aynı zamanda döşeme ve levhalarda fayans, tuğla ve bina veya anıt yapmak için diğer taş objeleri oluşturmak için kullanılmaktadır.

Peyzaj uygulamalarında, demiryolları yapımında, köprülerde, kaplamalarda, bahçe duvarlarında, mıcır olarak yol yapımında, şömine kenarlarında, kanalizasyon yapımında, telefon, su ve elektrik sistemleri altyapılarında, patika ve yürüme yollarında, tarihi dekorları andıran havası nedeniyle bazı restoranlarda, kafelerde ve evlerde Kayseri Bazaltı Kullanılmaktadır. Bazalt ( Kayseri Taşı) özellikle Kayseri bazaltında bulunan siyah rengiyle kullanıldığı yerlere şık görünüm katmaktadır. Yüksek ve düşük sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Darbe ve basınç mukavemeti oldukça yüksektir

Nevşehir bazaltı, yapı malzemesi olarak çok değişik yerlerde kullanılmasına olanak sağlamıştır. Nevşehir bazaltı, binalarda ana taşıyıcı malzeme olarak kullanıldığı gibi dekoratif amaçlı süslemelerin ana malzemesi olmuştur. Bu bakımdan doğal taşlar, her dönemin vazgeçilmez yapı malzemesi olmuştur.

Nevşehir bazaltının modern mimari ile bütünleşmesi yeni geliştirilen modern üretim teknikleriyle yapılan çok çeşitli yüzey işleme modelleri ile sağlanmaktadır. Bu yeni modeller sayesinde doğal taşlar sadece tarihi binalarda ya da eski görünümlü binalarda değil modern ve çağdaş çizgiler taşıyan günümüz mimarisinin de vazgeçilmez yapı elemanları arasında yer bulmaktadır.

 Siyah bazalt taşı doğal yapısı neden ve dayanıklılığı ile birçok alanda tercih edilmektedir. Yol çalışmalarında, ev dekorasyonlarında, bahçe düzenlemelerinde ve zemin çalışmalarında ülke genelinde kullanılmaktadır. Siyah bazalt, sağlamlığı nedeniyle ülkemizde her bölgede rahatça kullanılabilmektedir. Bazalt taşları üretim olarak her tarz ve modelde üretilmektedir. Yapay taşlara oranla kullanımı daha kolaydır.

Siyah bazalt genel olarak inşaat ve sanayi sektöründe kullanılmaktadır. Değişik boyut ve ölçülerdeki siyah bazalt, mimari yapıların her safhasında, alt  ve üst yapıda, zemin  ve cephe kaplamalarında, şehir içi yollarda, kaldırımlarda, tretuvarlarda, bahçe düzenlemesinde ve ayrıca aşındırıcı-zımpara olarak  kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak siyah bazalt kaldırım taşı, yapı taşı, köprü malzemesi, asfalt agregası olarak sıklıkla kullanılmaktadır

Yeryüzünde en çok bulunan kaya çeşitleri arasında yer alan bazalt, volkanik olmasının yanı sıra ekstrüzyonlu bir kayadır. Çıkarılan bazalt kayaları koyu siyah renkli ve yoğun yapılıdır. Çok dayanıklı olması başta olmak üzere tüm fiziksel ve kimyasal özellikleri sayesinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. İnşaat sektörü başta olmak üzere geçmişten günümüze farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Sunduğu kaliteden dolayı demir yolu traverslerinde sertleşme amacıyla, otomobillerde ise fren balatalarının sürtünme malzemesi olarak tercih edilmektedir. Bazalt taşı, yüksek çekme dayanımı, yüksek modüle ve iyi yorulma direncine sahiptir. Kimyasal açıdan alkali maddelere ve asitlere karşı üstün dayanıklılık göstermektedir. Termal iletkenliği yüksektir. Bu sayede sıcaklık yalıtım uygulamaları için ideal bir madde olmaktadır. Elektromanyetik dayanıklılığa sahiptir ve hiçbir kanserojen risk oluşturmadığından oldukça sağlıklıdır. Çevresel kirlilik oluşturmamaktadır.

Bazalt taşı, dünyanın en sağlam ve en dayanıklı doğal taşıdır. Tüm zorlu şartlara üstün dayanıklılık göstermesi sayesinde de, doğal taşlar arasında en çok tercih edilen olmayı başarmaktadır. Sunduğu muhteşem özellikler sayesinde bazalt taşının kullanım alanı da oldukça geniştir.

Calimero bazalt mineral ve cam seramik tabanlı yalıtım sistemlerinde, ev izolasyonunda, kaldırım taşlarında, kara yollarında, tretuarlarda, ara yollarda, park ve bahçe dekorasyonlarında, mimari yapıların iç ve dış her alanında kullanılabilmektedir. Bu ürün gemilerde, aşınmalara karşı dayanıklı olması için denizde inşa edilen yapıların duvar kaplamalarında, yer döşemelerinde, ısıya dayanıklı olduğundan dolayı yangın merdivenlerinde, kazan dairelerinde, yangın çıkış kapılarında, baca malzemelerinde ve kanallarda, tank depolarında ve tavanların izolasyonunda tercih edilmektedir. Calimero bazalt kullanım alanının bu denli geniş olması bazalt taşının farklı boyutlarda ve sürekli olarak üretilmesini sağlamaktadır. Üretiminin çok olması bu dayanıklılık timsali taşın cazip fiyatlarla satışa sunulmasına imkan tanımaktadır. Calimero bazalt farklı ölçülerde ebatlanarak, farklı mimari projelere uygun hale getirebilmektedir. Farklı yüzey işlemleri uygulanarak estetik tasarımlar sağlar. Farklı kalınlıklarda üretilerek, yaya ve taşıt yolu gibi projelerde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Calimero Bazalt sadece ebatlı ürün olarak değil, büyük ölçülerde plaka olarak da müşterilerin hizmetine sunulabilmektedir.

Bazalt, çok çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. En çok inşaat projelerinde bir agrega olarak kullanılmak üzere ezilmektedir. Kırılmış bazalt, yol tabanı, beton agregası, asfalt kaplama agregası, demir yolu balastı, drenaj alanlarında filtre taşı ve diğer amaçlar için kullanılmaktadır. Bazalt tıpkı granit gibi boyut taşı olarak bilinmektedir. Bazalt kayalarının ince levhaları kesilmekte ve bazen yer karoları, bina kaplamaları, anıtlar ve diğer taş nesneler olarak kullanılmak üzere parlatılıp değerlendirilmektedir.

İngilizce literatürde Calimero bazalt ‘’ Black Basalt, Kayseri Basalt Stone, Kayseri Black Basalt, Kayseri Basalt, Nevşehir Basalt, Calimero Basalt’’ diye adlandırılır.

  • Tür: Bazalt
  • Bitimler: Cilalı, Honlu, Eskitme, Kenar Kırma, Kumlama, Fırçalı, Bombe, Taraklama, Fine Line
  • Renk: Siyah