COQUİLLAGE

Rustik yeşil, yerli üretim olan bu yapı malzemesi yüksek çıkarım kapasitesine sahip doğal taşlardandır  hijyenik yüzeyi, leke bırakmayan yapısı ve kimyasallara karşı dayanıklı oluşu, onu temizlik konusunda da bir numara ürünler arasına katmakta. Rustik yeşil mermer, otel bankoları, tezgahlar, spa ve hamamlar, lavabolar, duvar ve yer kaplamaları, dekoratif eşyalar, şömineler, denizlik ve süpürgelikler, havuz kenarları gibi çok geniş bir alanda kendine yer buluyor.

Yeşil rengin doğal taşlara özgü tonu ve damarlı ince desenlerin çekici görünümünün bir araya geldiği Teos Green mermer, mermerin asıl kullanım alanı olan antik eserler için adeta bir hatırlatma niteliğindedir. Tarihe ait sanatsal dokuyu doğanın samimi renkleri ile buluşturan Teos Green mermer kaplama elit görünen lüks mekanlarda bu etkiyi arttırmak ve kullanıldığı alanın atmosferini yeşilin verdiği huzur ile baştan aşağı değiştirmek için birebirdir. Teos Yeşil, açık yeşil ve çok hafif bej harmanlaması vardır. Cephe kaplamaları ile dış alan dekorasyon çalışmalarından da Teos Yeşil kullanılmaktadır. Mermer kaplama alanlarından olan mutfak bankosu ya da tezgahı gibi evlere özgü dar alanlardan otel zemini gibi geniş alanlara kadar birçok yer için kullanabileceğimiz Teos Green mermer, doğadan aldığı yeşili bizlere en şık hali ile sergileyen ustaca dokunuşlar ile pürüzsüz bir hal almakta ve bu da temizlik anlamında da büyük kolaylık sağlayan mermerin avantajlarından sizleri de yararlanması anlamına gelmektedir.

En özel ve kalitesiyle göz dolduran Coquillage, kalite ve güvence ile sizlere sunulmaktadır. Yaratılan destansı özelliklerdeki Coquillage ürünleri, sektörün en önemli ürünleri olarak dikkat çekmektedir. Nitelikli, saf ve kullanıldığı her alanı farklı bir görünüme kavuşturan Coquillage; ev, ofis, iş yeri gibi yapıların iç ve dış alanlarında kullanılabilmektedir.

Yeşilin göz alıcılığı ile dekoratif modeller üretilen Coquillage, farklı alan ve ürünlerin oluşturulmasında kullanılmaktadır. Bu ürünlerden bazıları; masalar, merdiven basamakları, evyeler, sehpalar, lavabolar, tezgahlar, banyo ve mutfaklar, hamamlar, mezarlar ve mezar taşları, vazo ve tablalar olarak sayılabilmektedir. Coquillageson derece geniş bir kullanım alanına sahiptir. Dış alan kullanımı olarak yer, duvar ve zemin kaplamaları sayılabilir. Bu uygulamalarda Coquillage ışıltısı adeta tüm ortamı kaplamaktadır.

Rustik yeşil mermer, Karabük İli Safranbolu’ya komşu Eflani İlçesi, yüksek dağlar ve vadiler arasında yer almaktadır. Bugün Eflani, zengin bir bitki örtüsüne, ormanlık alanlara ve önemli bir kısmı ihraç için çalışılan mermer yataklarına sahiptir. Rustik yeşil mermer, rustik dekorasyonun tamamlayıcısı olarak kullanılan bu mermer çeşidi, rustik dekorasyonu yaşam alanlarında kullanmaktan hoşlanan kişilerin zevkine hitap etmektedir. Eflani taşının içinde bulunan zengin fosil içerikleri ve dizilişlerindeki yönlenme, oluşum ortamının “gölsel” değil, “denizsel” ve aynı zamanda “resifal” bir ortamı olduğu belirlenmektedir. Denizsel oluşum ortamının yarattığı yüksek basınç nedeni ile Eflani taşı diğer kireçtaşlarına oranla çok daha üstün bir sağlamlık ve dayanıklılık gösterir. Aynı denizsel ortamın meydana getirdiği diğer bir özellik olan yaygın homojenite ile Eflani taşı 1 metreden büyük boyutlarda bile işlenebilmektedir. Doku dizilişlerindeki yapısal yönlenme ve mermercilikte “su yolu” olarak adlandırılan çökelme izleri, denizsel ortamdaki “dalga izleri” şeklinde yorumlanmaktadır. Milyonlarca yıl öncesinin canlı resif ortamında ve deniz şartlarında oluşan Eflani Rustik mermerleri, günümüzde yapıları süslemekte; benzersiz fiziksel özellikleri, tarzları, görünümleri ve yaşayan hikayeleri ile mekanlarımıza yaşam ve değer katmaktadırlar. Safranbolu Eflani Fosilli Rustik Yeşili ,özel karakteristik bir yapıya sahip olan Eflani Safranbolu, farklı bir deneyim yaşamak adına en güzel alternatiftir.

Rustik yeşil mermer, diğer adıyla Safranbolu Eflani Fosili. Egzotik yeşil rengi ve eşsiz desenleriyle bir bakanı bir daha baktıran harika bir üründür. İçeriğinde barındığı fosil oranının yüksek olması, taşı zengin bir yeşil renge büründürmüştür. Kendine has doğal yeşil rengi bulunduğu mekana ferahlık ve güzellik katarken, bileşiminde bulanan kayaçlar nedeniyle de gayet sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olmaktadır. Isıya, suya, neme, soğuğa son derece dayanıklı olan ürünün bu özelliği ona geniş bir kullanım yelpazesi kazandırmıştır. Safranbolu Eflani Fosilli Rustik Yeşili, dekoratif alanlarda, iç ve dış mimaride kullanımı olduğu kadar, tasarım alanlarında, eşya üzerinde, mezar taşı ve şöminelerde, merdiven basamakları ve trabzanlarında da kullanımı görülmektedir. Eflani Safranbolu yeşil mermer, harikulade nefti yeşili rengi ile adeta görenleri büyülüyor. Sanki bir ebru sanatçısının tablosu gibi görünen yüzey desenleri beyaz ve yeşilin karşı konulmaz ahengini yansıtıyor. Uygulandığı alanlara tarz bir görünüm kazandıran ürün,  avangart bir hava veriyor. Eflani Safranbolu yeşil mermer, otel bankoları, tezgahlar, spa ve hamamlar, lavabolar, duvar ve yer kaplamaları, dekoratif eşyalar, şömineler, denizlik ve süpürgelikler, havuz kenarları gibi çok geniş bir alanda kendine yer buluyor. Yerli üretim olan bu yapı malzemesi yüksek çıkarım kapasitesine sahip doğal taşlardandır. hijyenik yüzeyi, leke bırakmayan yapısı ve kimyasallara karşı dayanıklı oluşu, onu temizlik konusunda da bir numara ürünler arasına katmakta. Mat bir görünümü olan bu ürünün en çok kullanıldığı alan ise zemin ve cephe kaplama uygulamaları.

En çok aranılan ve tercih edilen mermer türlerinden biri olan yeşil mermer, hoş rengi ile geniş bir kullanım skalası sunmaktadır. Sadece ülke içi kullanımları değil, yurt dışı kullanımları da oldukça fazla olduğundan talep oldukça yoğundur. Aynı zamanda Türkiye üzerinden diğer ülkelere sıklıkla ihraç edilmektedir. Yeşil blok mermer çıkarılan mermer ocakları, ülkemizin farklı bölgelerinde yer almaktadır. Yeşil mermer çeşitleri en gözde mermerlerden arasında yer alır ve kullanıldığında bir resim tablosu gibi görünmektedir. Üretilen her yeşil mermer çeşidi farklı motif ve renk tonlarına sahip bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kullanıldığı ev, ofis, otel gibi her yapıya ferahlık ve aydınlık getirmekte, aynı zamanda bu ortamlara adeta baharı taşımaktadır. Yeşil mermerlerde kullanılan özel işçilik ile ortaya birbirinden güzel ürünler konmaktadır. Bu ürünler gösterişli yapılarda tercih edilmektedir. Eşsiz güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan yeşil mermer; Uşak, Elazığ, Karapınar, Safranbolu, İzmir, Karabük ve Bilecik’ de yer alan mermer ocaklarından elde edilmektedir. Yeşil renginin içerisinde farklı renkleri de barındıran bu mermer türüne, alanında uzman kişiler tecrübeleriyle şekil vermektedir. Şekillendirme sırasında başvurulan farklı kesim teknikleri, birbirinden ilginç ve ilgi çekici özelliklere sahip yeşil mermer ürünlerinin oluşmasına vesile olmaktadır.

İngilizce literatürde Coquillage ‘’ Rustic Green Marble, Eflani Stone, Teos Green Marble, Eflani Safranbolu Green Marble, Eflani Fossil Rustic Green, Eflani Rustic Marble, Coquillage’’ diye adlandırılır.

  • Tür: Limestone
  • Bitimler: Cilalı, Honlu, Eskitme, Kenar Kırma, Kumlama, Fırçalı, Bombe, Taraklama, Fine Line
  • Renk: Yeşil