BEJ MERMER-BURDUR BEJ-BURDUR BEJ MERMER

Bej mermer; tarih sürecinde yapıların ana malzemesi olan mermerin en tercih edileni olmuştur. Bu ürünün en önemli görevlerinden biri de yapıya estetik ve karakteristik bir görünüm kazandırmaktadır. Bu yüzden bej mermer doğası, rengi ve özellik itibariyle çok uyumlu bir seçenek olmasıyla tercih oranı yüksek bir üründür. Bej mermer doğada yüksek miktarda bulunur, hem uygulandığı alanı boğmaz ve renk yönünden sadedir, hem de birçok diğer renkle uyum sağlayabilmesi gibi özelliği vardır. Doğal taş uzun yıllardır tüm dünya da birçok mimari yapıda kullanılmaktadır. Türkiye mermer rezervleri konusunda dünyanın en büyük yataklarına sahip olmasından dolayı üretim ve ihracat kapasitesi bakımından ciddi bir avantaj elde etmiştir.

Burdur beji yapısı itibariyle çok sert bir dokusu olması ve suyu emme özelliği ile diğer doğal mermerlere göre az deforme olur. Ayrıca üzerine basıldığında aşınma olasılığı da daha azdır. Fon rengi krem tonlarında olan Burdur beji kendi içerisinde de desen, doku, renk özelliklerine göre sınıflara ayrılmaktadır. Kimi bej plaka mermerleri daha hareketsiz ve light tonlardadır. Light yani daha da açık seleksiyonlarda çıkan ve ayrılan bej mermerler elit projelerde döşeme olarak çok fazla istenmektedir. Bu açık Burdur beji renk seleksiyonu, Koyu siyah renklerdeki Toros siyahı, Nero Laurent, Alexandrette Black gibi mermerler ile çok iyi tasarımlar ortaya çıkmasını sağlamaktadır. İçerisine farklı hareketlerin girdiği plakalar, fabrikalarda seçilerek sınıflara ayrılmaktadır. Bej mermer renkleri, genelde uyumlu bir renk geçişi sağladığından dolayı da çok kullanılmaktadır. Ülkemizde bej mermer ocağı bir hayli fazla çıkmaktadır. Bu da tedarik etmeyi kolaylaştırmaktadır.

Burdur bej mermer açık tonlarında ve homojen yapısı sayesinde mimari projeler tarafından genellikle iç mekan döşeme ve duvar kaplama olarak tercih edilmektedir. Burdur ve civarı bölgelerde bulunan bej ocaklarından çıkarılan bloklar çevre şehirlerde ki fabrikalarda işlenilerek cilalı plaka ve ebatlı malzeme olarak hazırlanmaktadır. Burdur bej mermer taban rengi krem tonlarında olan taş kendi içerisinde diğer özelliklerine göre ayrılmaktadır. Düz hareketsiz ve açık tonlarda olan plakalar tüm projelerde kullanılmak istenilen Burdur light bej mermer olarak tanınmaktadır.

Alternatiflerine göre fiyat açısından daha üst konumda olan Light bej mermer ana kullanım alanları uygulama alanlarında ki insan yoğunluğunun fazla olduğu mekanlar ve lüks konutların uygulama alanları olmaktadır. Birinci sınıf farklı doğal taşlara göre daha fazla projenin toplam kalitesini artırarak ekstra değer katmaktadır. Ocaklardan çıkarılan blokların fabrikalarda işlenilmesi sonrasında alt görünümlere ayrılan taşlar arasında light krem bej mermer az miktarda çıkmaktadır.

Burdur bej mermer, Türkiye’de çıkarılan kremalı bej mermer çeşididir. Bu taş özellikle duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, özel oymalar heykeller, tezgahlar, makyaj tezgahları, merdivenler ve diğer tasarım projeleri için tercih edilmektedir. Ayrıca Çin taş pazarında ‘’Burdur Gür Bej Mermeri, Burdur Bej Mermeri, Burdur Bej Krema Bella Mermeri, Burdur Bej İnci Mermeri, Burdur Bej Botanica Mermeri, Burdur Bej, Yıldırım Bej Mermeri’’ olarak da adlandırılmaktadır.

Burdur bej mermer homojen yapısı sayesinde lüks projelerde yüksek metraj döşeme taşı olarak talep gören seleksiyon diğer koyu doğal taşlar ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. İş merkezi, havalimanı, otel ve fuar alanları gibi geniş alanlara sahip tüm yapılarda iç mekan döşeme, duvar kaplama ve kolon kaplama alanlarında Burdur bej mermer kullanılmaktadır. İçerisine hafif hareketlerin girdiği yüzeyler fabrikalarda ayrılarak gruplama yapılmaktadır. Birçok damar yapısı görünümü bulunmasından dolayı proje bazlı yapılan talepler de öncelikli olarak en uygun damar yapılı taşın belirlenmesi gerekmektedir.

Uluslararası birçok projede kullanılan Burdur bej mermer Amerika, Arap ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti ülkelerine yüksek metraj ihracat yapılmaktadır. Yüksek metraj döşeme yapılan uygulama projelerinde çok fazla alternatifi olmayan taşın krem ve açık tonlarında ki görünümü uygulama alanında bütünlüğü ve temiz görünümü sağlamaktadır. Burdur bej mermer beş yıldızlı otel projelerinde giriş kısımları dahil duvar kaplamaları ve basamaklar farklı yapıya sahip ebatlı malzeme ile uygulanmaktadır. Bej mermer homojen ve diğer kırçıllı ağ yapısı bulunan bej üretimleri geçiş noktalarında kullanılabilmektedir. Üretim kapasitesinin yüksek olmasından dolayı taleplere hızlı cevap verilebilmekte ve gerekli olan üretim kalite kontrolünden geçirilerek projelere sunulmaktadır. Kaliteli uygulaması yapılan taşlar projelere ekstra değer katmaktadır. Burdur bej mermer açık krem renk tonlarından dolayı dekorasyon için kullanılan diğer aksesuarlar ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Burdur bej mermer geniş alan döşeme ve kaplama alanlarında koyu tonlarında ki görünümler ortamı boğuk hale getirmesinden dolayı büyük projeler beyaz ve krem tonlarını daha sık kullanmaktadırlar. Burdur bej mermer damar yapısı bulunmaması ve kristal yapısının daha sıkı olmasından dolayı döşeme alanında şık bir tasarıma sahip olmaktadır. Farklı görünüme sahip olanlar geçiş taşı olarak seleksiyon ile birlikte kullanılabilmektedir. Diğer taşlara göre daha az metraj üretilmesi yüksek metrajlı proje bazlı talepler için üretim süresinin iyi planlanması gerekmektedir. Burdur ve civarında üretilen doğal taşlar tüm dünya da tanınması sayesinde özellikle yurtdışında kendilerine yer bulabilmektedirler. Burdur bej mermer, iç mekan geniş alan döşeme ve kaplama olarak kullanılan seleksiyonlar uygulama genelinde homojenliğin ve bütünlüğün sağlaması konusunda oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Sağlamlığı artırmak için epoksi file uygulaması birçok çeşide uygulanmaktadır. Tezgah ve lavabo gibi dekoratif görünüm istenilen uygulama alanlarında da bej mermer nadir olarak kullanılmaktadır.

Açık ve koyu krem tonlarında bulunan plakalar yüksek metraj döşeme ve kaplama alanlarına daha uygun olarak görülmektedir. Burdur bej mermer büyük ebatlarda yapılan döşemeler taşın karakterinin daha iyi yansıtarak krem yapısını ön plana çıkarmaktadır. Büyük ebat olarak fire oranının en az olduğu boyutlarda işlenilen taşlar projelere birinci sınıf olarak sunulmaktadır. Dizayn ve mimari ofisler tarafından tanınan ve marka haline gelmiş Bej mermer yapıların birçok uygulama alanında kullanılmaktadır. Burdur Bej Krema Bella mermeri çeşitleri açık tonlarında ve homojen olmasından dolayı daha yüksek fiyatlara satışa sunulmaktadır. İçerisine hafif damar girişleri bulunan birinci sınıflar ortalama fiyatlardan projelere sunulmaktadır. Bej mermer çeşitlerinin tümünde krem renk tonları taşların geneline yayılmış şekilde bulunmaktadır. Projelerde genellikle kullanılan cilalı yüzey dışında honlu, eskitme, fırçalı ve kumlamalı gibi alternatif yüzey işlemleri de uygulanabilmektedir. Kristal yapısının çok küçük olmasından dolayı taban görüntüsü sıkı olmaktadır.

Crema Bella mermer, Türkiye’de çıkarılan kremalı bej bir mermer çeşididir. Bu taş özellikle Yapı taşı, şömineler, merdivenler, tezgahlar, lavabolar, anıtlar, havuz başı, eşikler, süs taşları, mozaik, iç mekan, dış cephe, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Aynı zamanda ‘’Crema Bella Pembe Mermer, Crema Bella Rose Mermer, Crema Bella Bej Mermer’’ olarak da adlandırılır. Crema Bella mermer; cilalı, kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, eskitme vb. olarak işlenebilir. Bella Rose mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür bej mermerdir. Bu taş özellikle inşaat taşı, süs taşı ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Aynı zamanda ‘’Bella Pink’’ olarak da adlandırılır.

Crema Bella mermer, projelerin iç ve dış mekan kaplamalarında, zemin döşemesinde, merdiven basamaklarında, banyoların zemin ve duvar kaplaması ile banyo tezgah uygulamasında, sütun kaplamalarında kullanmaktadır. Ayrıca şömine kaplamasında da uygulamalar olmaktadır. Bembeyaz görünümü ile son derece aydınlık mekanlar elde edilmesi sağlanır. Cilalı mozaik olarak da talep gören Crema Bella Mermer, farklı renkte mermerler ile de kombin edilerek mozaik setler oluşturulabilinir.

Ev dekorasyonuna zenginlik katmak isteyenler de Crema Bella Rose tercih edebilirler. İç dekorasyonda yemek masası, orta sehpa hatta biblo, mumluk ve kül tablası gibi dekoratif objeler olarak da kullanılabilir. Klasik görünüme sahip olan Crema Bella bej mermer, evlerinize de klasik bir görünüm kazandırır.

Burdur Bej Crema Bella mermeri gerekli sağlamlığa sahip olan doğal taş döşeme ve kaplama alanlarında 2 cm kalınlığında kullanılabilmektedir. Burdur ve civarında çıkarılan çok farklı damar geçişine ve renk tonuna sahip bejler bulunmaktadır. Yapı itibari ile sert dokuya sahip olan Burdur Bej Crema Bella mermeri, gerek duyulduğu takdirde çift taraflı epoksi, tek taraflı file yapılarak ve fırınlanarak da sağlamlaştırma işlemi yapılmaktadır. Taban rengi krem rengi olan Burdur beji, kendi içerisinde de damar, doku ve renk gibi özelliklerine göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. Her daim tercih edilen mermerlerden olan bej mermer, Emperador Dark, Toros siyahı gibi koyu renk mermerler ile de göze hoş gelen bir uyum yakalamaktadır. Burdur Bej İnci mermeri büyük ölçekli projelerde, otel, havalimanı, hastane, villa, konut, iş merkezi gibi projelerin genel mekan döşeme alanlarında, duvar kaplaması, cephe kaplaması, kolon kaplaması uygulamalarında, basamak, süpürgelik, küpeşte ve denizlik gibi imalatlarda kullanıldığı görülmektedir. Dış mekan zemin döşemesinde de gördüğümüz Burdur Bej İnci mermeri, kullanılacağı mahale göre 3 cm ve üzeri kalınlıkta da uygulanabilir. Burdur beji yurt içi projelerinde olduğu kadar yurt dışı projelerde de yoğun talep görmektedir.

Mondo mermeri; krem ve bej tonlarına sahiptir. Mondo mermerinin kullanım alanları, çok geniş yelpazeye sahiptir. Hemen her mekanda üstün nitelikleri sayesinde tercih edilen Mondo mermeri, özellikle basamak merdiven kaplama alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Sade görünümüyle iç açıcı bir güzelliği de bünyesinde barındıran malzeme, yer döşemelerinden duvar kaplamalara; şöminelerden, mutfak tezgahlarına; banyo lavabolarından, mezar taşlarına kadar onlarca farklı alana uyum sağlayabilir. Mondo mermeri; renkleri ve naif dokusuyla ilk görüşte dikkatleri ve beğenileri üzerine çekebilen eşsiz bir doğal taş türü. Gerek desenleri, gerekse yüzey dokusu ile son derece çekici duran ürün, zengin, modern ve şık bir duruş sergiliyor. Mondo mermeri, sade ve güzel renkleriyle ilk bakışta görenleri cezbeden bu modeller, daha ferah ve geniş alanlar oluşturmak isteyen herkesin öncelikli tercihi sebeplerindendir.

Dune bej mermer; sade ve güzel renkleriyle ilk bakışta görenleri cezbeden Dune bej mermer, daha ferah ve geniş alanlar oluşturmak isteyen mimarlarımızın ve müşterilerimizin öncelikli tercihi olmaktadır. Dune Bej mermeri; renkleri ve narin dokusuyla görür görmez dikkatleri ve beğenileri üzerine çeken eşsiz bir doğal taş çeşididir. Gerek desenleri, gerekse yüzey dokusu ile son derece çekici duran ürün, zengin, modern ve şık bir duruş sergilemektedir. Dune bej mermer; kullanım alanları, oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Hemen hemen her mekanda tercih edilen ürün, özellikle basamak merdiven kaplama uygulamasında sıklıkla kullanılmaktadır. Dune bej mermerin iç açıcı bir güzelliği bünyesinde bulunduran bej renkli taş, yer döşemelerinden duvar kaplamalara; şöminelerden, banyo tezgahlarına; banyo lavabolarından, cephe kaplamasına kadar onlarca farklı alana uyum sağlayabilir. Dune bej mermer, farklı renklerde mermerler ile kombine edilerek dama, motif döşeme, ya da takozlu yer döşeme çeşitleri ile mekanlara farklılık katmaktadır.

Botanica bej mermer; Bej tonda hafif beyaz desenleri vardır. İç ve dış alanlarda yer döşemeleri ve cephe kaplamaları, dekoratif süslemeler, masa ve sehpa projeleri, şömine çalışmalarında Botanica bej mermer tercih edilmektedir. Bej mermer portföyümüzde sıklıkla kullandığımız ve parlatılıp uygulama yapıldığı zaman albenisi çok yüksek olan bir taş modelidir. Su yolu desen yapısı ile müşterilerimizin beğenisine sunup tavsiye ettiğimiz bir üründür. Botanica bej mermer, hafif benekli klasik bej renkli doğal taş olup, açık fildişi zemin ve estetik damar desenine sahiptir. Dokusu tekdüzedir. Botanica bej mermer tanesi çok incedir ve bazı nadir beyazımsı ve altın sarısı damarları vardır. Krem rengiyle bu tip taş, en beğenilen mermerlerden biridir. Hemen hemen her mekan için uygundur. Özellikle Botanica bej mermer sahip olduğu direnç sayesinde dış mekan döşemeleri için uygundur. Bu mermer duvar ve zemin kaplamaları, merdivenler, denizlikler, mutfak tezgahları vb. için de kullanılabilir.

Duru bej mermeri döşeme ve duvar uygulamaları için en yatıştırıcı mermerlerden biridir. Duru bej mermeri kullanımı ilefayanslar, banyo zeminleriniz, mutfak zeminleriniz, oda duvarlarınız veya dış duvarlarınız için mükemmel olacaktır. Duru bej mermer levhalar cilalı, honlu veya kumlanmış mermer yüzeylerle üretilebilmektedir. Cilalı yüzeyi, yumuşak rengi ile yaşam alanlarınızı ferahlatacak ve her türlü mobilyaya uygun. Duru bej mermeri, mutfak tezgahları, tezgahlar, merdivenler, lavabolar vb. İçin de uygundur.

Avorio mermer, yumuşak bir renk tonuna sahip olan mermeri, hemen her dekorasyona rahatlıkla uyum sağladığından ötürü mimarlık ofislerinin ve tasarımcıların da çok yoğun tercih ettikleri mermer çeşitlerindendir. Ev dekorasyonunda cilalı mozaik uygulaması ile yaşam alanlarınıza farklılık katabilir; patlatma taş olarak oturma odanızın tv ünitesi duvarına otantik bir doku kazandırabilirsiniz. Ya da banyolarınızda Avorio mermer den imal edilmiş bir lavabo ile alanınıza zariflik katabilirsiniz. Ayrıca koyu renk mermerlerle birlikte waterjet uygulaması ile villanızın, otel veya iş merkezinizin giriş döşemesinde ince işçilik gerektiren bir göbek motif kullanarak dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Ottoman bej mermer; kahve tonlu ve krater görünümlü mat desenleri vardır. İç ve dış cephe giydirme, basamak ve zemin döşeme uygulamalarında kullanılır. ‘’Otoman Beige, Osmanlı Beji, Ottoman Gülü Mermeri ‘’olarak da piyasada bilinmektedir. Açık krem arka fon üzerine kendine özgü doku ile bezenen Ottoman bej mermer Türkiye’nin en değerli bej mermer çeşitleri arasında yer almaktadır. CNC uygulamalarında sıkça tercih edilen bej mermerlerden olan taş çeşidimiz genellikle İspanyol Dark mermer gibi mermerlerle uygulanmaktadır. Ottoman beige, Türkiye’de çıkarılan bir tür bej mermerdir. Bu taş özellikle mutfak tezgahı, mozaik, dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları ve diğer tasarım projeleri için kullanılır.

Ottoman bej mermer doğal taş piyasasında en fazla tercih edilen en açık renk dekoratif görünümü  cila alma kabiliyeti yüksektir. En estetik açık renk bej grubuna girmektedir. eskitme, cilalı, fırçalı, honlu, çekiçleme, mucartalı gibi yüzey işlemlerine tabi tutulan zemin döşeme, duvar kaplama, basamak kaplama, kapı ve asansör kenar kaplama, şömine kaplama, mutfak tezgahı ve banyo tezgahları, küpeşte, inşaat kaplama, projeler, ebatlı, pahlı denizlik, küpeşte, asansör cephe kaplamalarda kullanılır.  Zemin döşemesi içerisinde emperador, kırmızı renk, kahverengi emperador gibi diğer taşlar ile konfigirasyonu ile görsel görünüm en iyi seviyeye taşınır.

İngilizce literatürde Burdur bej mermeri ‘’ Burdur Beige Marble, Burdur Beige Crema Bella Marble, Burdur Beige Pearl Marble, Burdur Beige Botanica Marble, Burdur Beige, Lightning Beige Marble, Crema Bella Pink Marble, Crema Bella Rose Marble, Crema Bella Beige Marble , Bella Pink, Dune Beige Marble, Duru Beige Marble, Botonica Beige Marble, Avorio Beige Marble, Ottoman Beige Marble, Mondo Beige Marble , Crema Marfil Marble‘’ diye adlandırılır.