DARK EMPERADOR

Günümüzde, modern mimaride mermer önemli bir tasarım unsurudur. Yapılara istenilen güzelliği kazandırmak adına mermerde renk seçimi en önemli unsurlardan biridir. Mermer tasarımı, mimari tasarım içerisinde estetiğin doğru kullanılması ve uygulanması ile ortaya çıkar. Mermer tasarımı, ürün özelliklerini ve niteliklerini görselleştirme olarak tanımlanabilir. Dekoratif amaçlı kullanılan mermerlerde kahverengi mermer kritik bir öneme sahiptir. Kahverengi mermer koyu bir ton olması halinde, bej gibi ana renk olarak kullanılan taşlarla uyumlu bir görünüm arz eder. Kahverengi mermerler taneli karbon dokulara sahip magmatik kayaç olarak bilinirler. Bu dokulara sahip beyaz, gri, yeşil, mavi renk tonları da içerir. Basınca dayanıklılıkları fazlasıyla yüksek olması sebebiyle yapılarında dış kaplama malzemeleri ve taşıyıcı sütunlar olarak kullanılmaktadır.

Mimari tasarım bir bütündür. Yapının büyüklüğü, formu, yapım sistemi, taşıyıcı sistem ve malzemesi, kaplama malzemesinin mermer, ahşap vb cinsi, boyutu, uygulama şekli gibi temel konular tasarım aşamasında analiz edilerek kararlaştırılır. Bu bağlamda mobilya uyumu konusunda da kahverengi mermerin büyük avantajları vardır. Açık bir ton taşıyan kahverengi mermerler ise ana taş olarak daha koyu taşlarla da kullanılabilir ve yapı genelinde yoğun olarak kullanılabilir.

Brown marble deseni, kahverengimsi griden açık kahverengiye kadar değişen renk yelpazesine sahip ince çizgisel hafif dalgalı damarlardan birbirine yakın geniş çizgili şeritlere sahiptir. Bu taşı nereye uygularsanız, huzur ve dinginlik duygusu getireceği gibi yatay çizgisel yapısı sayesinde mekânınızı daha büyük gösterecektir. Brown marble, iç tasarımda masa üstleri, denizlikler, tezgah arası, duvar ve zemin kaplamaları, banyolar, merdivenler gibi birçok uygulama için kullanılabilir.

Kahverengi mermer çok yönlü bir ürün olduğu için farklı uygulamalarda kullanılabilir. Kahverengi mermer oturma odası ve mutfak gibi yoğun olarak kullanılan alanlarda önerilmektedir. Kahverengi mermer türlerine örnek olarak Dark Emperador ve Light Emperador ve ayrıca Rain Forest kahverengisi verilebilir.

Dark Emperador, yıllarca dekorasyon için arzu edilen, ünlü ve seçkin İspanyol mermeridir. Dark Emperador mermer, açık renkli damar ağları ile kaplı koyu kahverengi arka planı sayesinde dikkat çekiyor. Evinizin her alanında stil ve farklılık hissi uyandıracaktır. Dark Emperador‘un kalitesi, mimarlar ve iç mimarlar tarafından büyük beğeni toplamaktadır. Duvarları ve zeminleri kaplamak, banyo tezgahı, tezgahlar, şömine, denizlikler, merdivenler, koridor geçişleri ve diğerleri için kullanılır.Emperador Dark, bir dizi koyu zengin kahverengiye ve griye sahip, Türkiye’den enfes koyu zengin kahverengiler ve gri mermerdir. Bu taş özellikle tezgah üstü, mozaik, dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca Çin taş pazarında ‘’Emperador Dark Brown Mermer, Emperador Mermeri, Dark Emperador Mermeri, Türk Dark Emperador Mermeri, Emperador Koyu Mermer’’ olarak da adlandırılmıştır.

Emperador koyu mermer son yıllarda özellikle iç dizaynlarda kullanılan Emperador mermeri, modern ve şık mermer çeşitleri arasında yer almaktadır. Emperador mermer kullanıldığı alanlarda kullanım kolaylığı ve konforu sunmaktadır. Dark Emperador Classic mermer, özel olarak fabrikalarda üretilen mermerler kalitesi ve dayanıklılığı ile de ön plana çıkmaktadır. Genellikle kahverengi tonlarında kullanılan Brown marble, örümcek ağı damarları ile süslenen doğal taşlarla uyumlu mermer türüdür.

Birçok yüzey işlemleri için üretilen Emperador mermeri, genellikle cilalı yüzey işlemi için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra fırçalı eksiltmeli ve kumlamalı yüzey işlemleri içinde üretimi yapılmaktadır. Ayrıca müşterilerin isteklerine göre birçok alanda kullanılmaktadır. Dark Brown mermer, şık ve modern görünümünden dolayı birçok alanda kullanılmaktadır. Yapısı ile müşterilerin dikkatini çeken bir mermer çeşididir. Otel, hastane, villa gibi alanlarda tercih edilmektedir. Brown marble, ayrıca merdiven, basamak, masa, banyo, zemin döşemesinde kullanılmaktadır. Yapıların dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan bir mermer çeşididir. Emperador koyu mermer tasarımcılar ve mimarlar tarafından dekoratif olması ve diğer dekor malzemeleri ile uyumlu olması nedeniyle tercih edilen mermer çeşitleri arasındadır. Homojen görünümü ve İnce damarlı yapısı doğal bir görünüm kazandırmaktadır.

Bej mermer, homojen yapısı sayesinde lüks projelerde yüksek metraj döşeme taşı olarak talep gören seleksiyon diğer koyu doğal taşlar ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. İş merkezi, havalimanı, otel ve fuar alanları gibi geniş alanlara sahip tüm yapılarda iç mekan döşeme, duvar kaplama ve kolon kaplama alanlarında bej mermer kullanılmaktadır. İçerisine hafif hareketlerin girdiği yüzeyler fabrikalarda ayrılarak gruplama yapılmaktadır. Birçok damar yapısı görünümü bulunmasından dolayı proje bazlı yapılan talepler de öncelikli olarak en uygun damar yapılı taşın belirlenmesi gerekmektedir.

Uluslararası birçok projede kullanılan bej mermer Amerika, Arap ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti ülkelerine yüksek metraj ihracat yapılmaktadır. Yüksek metraj döşeme yapılan uygulama projelerinde çok fazla alternatifi olmayan taşın krem ve açık tonlarında ki görünümü uygulama alanında bütünlüğü ve temiz görünümü sağlamaktadır. Bej mermerler, beş yıldızlı otel projelerinde giriş kısımları dahil duvar kaplamaları ve basamaklar farklı yapıya sahip ebatlı malzeme ile uygulanmaktadır. Bej mermer homojen ve diğer kırçıllı ağ yapısı bulunan bej üretimleri geçiş noktalarında kullanılabilmektedir. Üretim kapasitesinin yüksek olmasından dolayı taleplere hızlı cevap verilebilmekte ve gerekli olan üretim kalite kontrolünden geçirilerek projelere sunulmaktadır. Kaliteli uygulaması yapılan taşlar projelere ekstra değer katmaktadır. Bej Mermer açık krem renk tonlarından dolayı dekorasyon için kullanılan diğer aksesuarlar ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Dark Emperador mermer, damar yapısı bulunmaması ve kristal yapısının daha sıkı olmasından dolayı döşeme alanında şık bir tasarıma sahip olmaktadır. Farklı görünüme sahip olanlar geçiş taşı olarak seleksiyon ile birlikte kullanılabilmektedir. Diğer taşlara göre daha az metraj üretilmesi yüksek metrajlı proje bazlı talepler için üretim süresinin iyi planlanması gerekmektedir. Burdur ve civarında üretilen doğal taşlar tüm dünya da tanınması sayesinde özellikle yurtdışında kendilerine yer bulabilmektedirler. Dark Emperador mermer, iç mekan geniş alan döşeme ve kaplama olarak kullanılan seleksiyonlar uygulama genelinde homojenliğin ve bütünlüğün sağlaması konusunda oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Sağlamlığı artırmak için epoksi file uygulaması birçok çeşide uygulanmaktadır. Tezgah ve lavabo gibi dekoratif görünüm istenilen uygulama alanlarında da Dark Emperador mermeri kullanılmaktadır.

İngilizce literatürde Dark Emperador mermeri ‘’ Brown Marble, Dark Emperador Marble, Emperador Marble, Emperador Dark Brown Marble, Light Emperador Marble, Turkish Dark Emperador Marble, Dark Emperador Classic Marble, Spanish Emperador Marble,  Bursa Light Emperador Marble’’ diye adlandırılır.