EMPERADOR PERLA CLASSİC

Tarihsel sürece bakıldığında mermer, yapıların ana malzemesi olmuştur. Günümüz modern mimarisinde de mermer, kaplama malzemesi olarak yaygın kullanım alanına sahiptir. Mermerin en önemli görevlerinden biri de yapıya estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Bu görev, önemli anlamda mermerin yapılarda kullanılan diğer malzemelerle olan uyumuna bağlı olmaktadır. Bu anlamda bej mermer doğası itibariyle çok uyumlu bir renk içermesi dolayısıyla tercih oranı yüksek bir üründür.

Bej mermer doğada yüksek miktarda bulunabiliyor olması, hem uygulandığı alanı boğmayan bir renk olması, hem de birçok diğer renkle uyum sağlayabilmesi açısından yoğun olarak kullanılmaktadır. Türkiye’deki ocakların çok önemli bir kısmı koyu ve açık bej olarak nitelendirilebilecek bir ton aralığındadır.

Bej mermer homojen yapısı sayesinde lüks projelerde yüksek metraj döşeme taşı olarak talep gören seleksiyon diğer koyu doğal taşlar ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. İş merkezi, havalimanı, otel ve fuar alanları gibi geniş alanlara sahip tüm yapılarda iç mekan döşeme, duvar kaplama ve kolon kaplama alanlarında bej mermer kullanılmaktadır. İçerisine hafif hareketlerin girdiği yüzeyler fabrikalarda ayrılarak gruplama yapılmaktadır. Birçok damar yapısı görünümü bulunmasından dolayı proje bazlı yapılan talepler de öncelikli olarak en uygun damar yapılı taşın belirlenmesi gerekmektedir.

Uluslararası birçok projede kullanılan bej mermer Amerika, Arap ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti ülkelerine yüksek metraj ihracat yapılmaktadır. Yüksek metraj döşeme yapılan uygulama projelerinde çok fazla alternatifi olmayan taşın krem ve açık tonlarında ki görünümü uygulama alanında bütünlüğü ve temiz görünümü sağlamaktadır. Bej mermer, beş yıldızlı otel projelerinde giriş kısımları dahil duvar kaplamaları ve basamaklar farklı yapıya sahip ebatlı malzeme ile uygulanmaktadır. Bej mermer homojen ve diğer kırçıllı ağ yapısı bulunan bej üretimleri geçiş noktalarında kullanılabilmektedir. Üretim kapasitesinin yüksek olmasından dolayı taleplere hızlı cevap verilebilmekte ve gerekli olan üretim kalite kontrolünden geçirilerek projelere sunulmaktadır. Kaliteli uygulaması yapılan taşlar projelere ekstra değer katmaktadır. Bej mermer açık krem renk tonlarından dolayı dekorasyon için kullanılan diğer aksesuarlar ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Bej mermerler geniş alan döşeme ve kaplama alanlarında koyu tonlarında ki görünümler ortamı boğuk hale getirmesinden dolayı büyük projeler beyaz ve krem tonlarını daha sık kullanmaktadırlar. Bej mermer damar yapısı bulunmaması ve kristal yapısının daha sıkı olmasından dolayı döşeme alanında şık bir tasarıma sahip olmaktadır. Farklı görünüme sahip olanlar geçiş taşı olarak seleksiyon ile birlikte kullanılabilmektedir. Diğer taşlara göre daha az metraj üretilmesi yüksek metrajlı proje bazlı talepler için üretim süresinin iyi planlanması gerekmektedir. Burdur ve civarında üretilen doğal taşlar tüm dünya da tanınması sayesinde özellikle yurtdışında kendilerine yer bulabilmektedirler. Bej mermer iç mekan geniş alan döşeme ve kaplama olarak kullanılan seleksiyonlar uygulama genelinde homojenliğin ve bütünlüğün sağlaması konusunda oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Sağlamlığı artırmak için epoksi file uygulaması birçok çeşide uygulanmaktadır. Tezgah ve lavabo gibi dekoratif görünüm istenilen uygulama alanlarında da bej mermer nadir olarak kullanılmaktadır.

Emperador Perla Classic mermer, bej ve koyu kahverengi tonlarını içerisinde barındıran bu eşsiz mermer, kullanıldığı mekanlara güzel dekoratif görünüm kazandırdığı için de tercih sebebidir. Genel kullanım alanları yer döşemeleri, duvar kaplamaları, zemin bordür döşemeleri, merdiven ve trabzanlar, denizlik ve süpürgelikler, cephe kaplaması olarak görülmektedir. Emperador Perla Classic mermer, daire içlerinde banyo tezgahı, lavabo gibi imalatların haricinde yemek masası, orta sehpa ve dekorasyon objeleri olarak da projelendirilmektedir. Projelerinde doğal ve otantik bir doku görmek isteyenler için Emperador Perla Classic mermer mükemmel bir seçim olacaktır. Emperador Perla Classic mermer konut projelerinin ortak alanlarında zemin döşemeleri, duvar kaplaması ve merdiven basamaklarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Emperador Perla Classic mermer bordür ya da takoz döşeme olarak değerlendirilebilir. Son yıllarda özellikle peyzaj alanlarında da peyzaj mimarlarımız tarafından tercih edilmektedir. Emperador Perla Classic mermer, kahverengi zemin üzerine altın renkli damarların oluşturduğu örümcek ağına benzer damar yapısına sahiptir.

Spider mermer, ince kristalli yapısı ile beyaz renkli mermerler arasında özel bir yere sahiptir. Dolomit plaka, ebatlı kaplama, cilalı mozaik, banyo fayans kaplaması olarak sıkça tercih edilmektedir. Spider mermer,  yaşamında beyaz bir sayfa açmak isteyenlerin tercihlerinden biridir. Tertemiz, ferah bir yaşam alanı için ideal bir seçenektir. Diğer mermer çeşitlerine göre fiyat olarak biraz daha yüksek olduğundan, genelde özel projelerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Spider mermer özellikle lüks oteller, villalar gibi özel projelerde mimari ekipler tarafından tercih edilmektedir.

Spider mermer iç ve dış mekan zemin döşemesi, duvar kaplaması, basamak, tezgah ve dekoratif ürünlerin imalatında karşımıza çıkar. Damar yapısı ile farklılık yaratarak butik projelerde bookmatch uygulaması ile farklı desenlerin ortaya çıkartılmasına da imkân sağlar.

Bir otelin giriş lobisinde veya bir villanın giriş holünde damar takibi yapılarak gerçekleştirilmiş bir uygulama ile mekanın prestiji arttırılmaktadır. Spider mermere lüks otellerin banyo uygulamalarında da yer verilmektedir. Zemin döşemesi, duvar kaplaması, tezgah ya da lavabo olarak ufak bir mekana bile geniş hissiyatı katar.

Mimarlarımızın ve tasarımcılarımızın vazgeçilmezidir beyaz renk. Modern alanlar yaratmak için ilk tercihlerdendir. Her şeyden önce insanın iç dünyasına önemli bir yansımadır belki de. Yorucu geçen bir günün sonunda bembeyaz bir ortama varmanın huzuru vardır. Cilalı ya da eskitme mozaik olarak da tercih edilebilecek olan Spider mermer aynı zamanda cnc kesim, waterjet kesim yöntemi ile de dekoratif desenler ortaya çıkartarak bulunduğu mekana sihirli dokunuşlar yapılabilir.

Spider bej, bej ve gri aralığında bir rengi olup kalın spider desenleri vardır. Her türlü zemin döşeme ve basamak uygulamasında Spider bej mermer kullanılmaktadır. Spider bej mermer damarlı görünüme sahip ve mat bej tonlarındaki zemin uygulama mermeri olarak bilinen bir taştır. Fiyat ve üretim yoğunluğu değişkenleri dikkate alındığında müşteriler tarafından tercih edilen bir ürün olmaktadır. Özellikle bireysel kullanımda ve ev içi uygulamalar ile apartman için tasarımlarda ön plana çıkmaktadır. Emperador Perla Classic mermer ’’ Çizgili Beige, Akdeniz Spider Mermer’’ isimleri ile de piyasada bilinmektedir. Beyaz damarlı mermer çeşitleri genellikle villa gibi butik projelerde de sıklıkla görülmektedir. Zemin döşemesi olarak kullanılarak uygulandığı mekana ferah ve geniş bir görünüm sağlar. Ayrıca ıslak hacimlerde de zemin ve duvar kaplaması olarak da tercih görmektedir.

Spider bej, Türkiye’de çıkarılan bir tür bej mermerdir. Bu taş özellikle İnşaat taşı, süs taşı, mozaik, kaldırım taşları, merdivenler, şömineler, lavabolar, korkuluklar ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca piyasada ‘’Türkiye Örümcek Bej Mermeri, Mersin Örümcek Bej Mermeri, Mersin Bej Mermeri’’ olarak da adlandırılmıştır.

İngilizce literatürde Emperador Perla Classic mermer ‘’ Spider Beige Marble, Mersin Spider Beige Marble, Mersin Beige Marble, Striped Beige, Emperador Perla Classic Marble, Dark Emperador Marble, Light Emperador Marble, Spanish Emperador Marble’’ diye adlandırılır.