EPİCA LİGHT / DARK

Marmara Adası; Marmara Denizi’nin güneybatısında bulunan Marmara adalarının en büyüğü ve Balıkesir’e bağlı olan bir adadır. Bu ada dünyanın en eski mermer ocaklarına ev sahipliği yapmış ve bu özelliği dolayısı ile birçok dilde mermer kelimesinin kökeni olmuştur. Bu anlamda Marmara mermeri dünyanın en eski mermeridir denilebilir.

Beyaz Marmara mermeri hem Dünya hem de Türk tarihinde önemli yapılara hayat vermiş bir mermerdir. Marmara mermerini Efes ve Truva uygarlıklarında, birçok Roma ve Bizans yapısında, birçok Osmanlı sarayında, Mescid-i Aksa’da ve bunun gibi pek çok tarihi yapıda görmek mümkündür. Tarih boyunca mermer, ihtişamın, gücün ve zenginliğin göstergesi olarak görülmüştür.

Tarihi öneminin yanı sıra, Çizgili mermer, estetik görünümünün etkisiyle modası geçmeyen bir değer olmayı başarmış üründür. Bunun yanı sıra yapısı itibariyle anti bakteriyel özellik taşımaktadır. Türk hamamlarında tercih edilmesinin önemli sebeplerinden biri de bu anti bakteriyel yapısıdır. Marmara beyazı iç ve dış mekânların çoğunda sorunsuz şekilde uzun yıllar kullanılabilmektedir. Beyaz Marmara mermerleri içerdikleri yüksek kükürt mineralleri sayesinde genellikle hijyen gerektiren hamam gibi ortamlarda tercih edilmektedir. Toplu kullanım alanları olan hamamlarda bakterilerin üremesini engelleyen Marmara mermerleri; tarihte Osmanlı hamamlarının birçoğunda yaygın olarak kullanılmışlardır.

Marmara beyaz mermer ocağından çıkarılan mermerler; yerli mermerler arasında en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Güzel bir beyaz tonlu görüntüsü vardır. Geçirgenlik ve sağlamlık yapısı çok iyi olduğundan iç ve dış ortamlarda rahatlıkla kullanılır. Honlamalı, kumlamalı ve parlatılmış olarak kullanılabilir. Marmara beyaz mermer ocağımızdan çıkarılan mermerlerimiz mutfak tezgâhları, hamam, anıtsal yapı, banyo ve masa çalışmalarında tercih edilen mermerler arasında yer alır. Marmara pandası olarak bilinen bu mermer çeşidinin kendi içerisinde klasik, çizgili, beyaz, gray ve silver olmak üzere renk tonlarının farklılaştığı çeşitleri de mevcuttur. Beyaz zemin üzerine hareler şeklinde düzensiz yayılan çubuklar Panda Marmara’nın ana karakterini oluşturmaktadır. Marmara beyaz ya da piyasada bilinen ismiyle Marmara panda mermeriçubuklu marmara mermerinin beyaz zemin ağırlıklı çubuksuz seleksiyonudur. Panda beyaz mermer, en yaygın olarak kalsit veya dolomit olmak üzere yeniden kristalize edilmiş karbonat minerallerinden oluşan, ara sıra daha koyu düz damarlar içeren yapraksız metamorfik kayaya sahip yarı beyaz bir renktir. Panda beyaz marmara mermeri beyaz zeminiyle uygulandığı alana lüks bir hava vermektedir. Beyaz Marmara mermeri;  yer ve duvar kaplaması, kurna, havuz taşı olarak tercih edilen ürünler arasındadır. Marmara adası ocaklarından üretilen blokların bir seleksiyonu olan Ekvator Marmara mermeri, cetvelle çizilmişçesine damarlarıyla, kullanıldığı yapıya göz kamaştırıcı bir hava katan tarzıyla, günümüz mimarisinde önemli bir yere oturmuştur. Ekvator Marmara mermeri düz damarlarıyla modern mimaride önemli bir yer almaktadır.

Marmara beyaz mermer ocağımızdan çıkarılan mermerlerimiz;  Sperenza, Epica Dark, Epica Light ve İnsula Alba’dır. Mermerlerimiz piyasada Pijamalı Mermer, Çizgili Mermer, Marmara Panda Mermer, Marmara Mermeri, Marmara Beyazı ve Beyaz Marmara Mermeri olarak da bilinmektedir.

Marmara pijamalı mermer beyaz tonlu düz gri çizgilere sahiptir. Hamam ve banyo çalışmaları, zemin ve cephe kaplama, basamak projelerinde tercih edilir. Mermer hamam çalışmalarının vazgeçilmez parçası olan bu ürün hem yüksek miktarlı çıkışı hem de teknik yapısı nedeniyle iç ve dış alanlarda Pijamalı mermer rahatlıkla tercih edilebilir. Marmara Adası’nda çıkartarak ihraçta ettiğimiz bu mermeri dış alanlarda dekoratif süsleme amaçlı veya anıtsal yapıların hem üst hem zemin bölge kaplamalarında kullanmaktayız. Marmara mermerleri iç ve dış mekanlarda oldukça tercih edilmektedir. Beyaz Marmara mermeri;  iç ve dış mekânlarda, mutfak tezgâhlarında, kaldırım, sokak ya da yaya yollarında, döşeme kaplama alanlarında, yağmur olukları ve engelli taşlarda kullanılır. Çizgili mermer, hareket ve derinlik katan gri damarlarla güzelce ortaklaşan beyaz bir arka plana sahiptir. Zemin, duvar kaplaması, merdiven ve yükseltici, pencere eşikleri, masalar ve otel, villa, özel mağaza ve havaalanındaki diğer projeler gibi çok çeşitli iç ve dış tasarım projeleri için özel olarak uygundur. Marmara beyaz mermer, Türkiye’nin en eski mermer çeşitlerinden biridir. Osmanlı hamamında bakterilere karşı gösterdiği direnç sebebiyle Marmara mermerleri tercih edilmiştir.

Epica Light/ Epica Dark mermeri aynı zamanda mezar taşlarında da kullanılmaktadır. Mezar taşları kullanım yoğunluğu 2. sırada olan ve görünüm olarak kaliteli güzel bir şekil sunan Türkiye’de bolca bulunan bir doğal taştır. Mezar taşlarının dayanımı ve sağlamlığı oldukça üst seviyededir. Ülkemizde yapılan mezar taşlarında büyük illerde hatta diğer illerimizde de Epica Light/Epica Dark mermer sıkça kullanılan mermer modelleri arasındadır. Epica Light beyaz tonları ağırlıkta olan sağlam ve işlemesi kolay bir mermer modelidir.

Epica Dark aynı zamanda hamam taşlarında da kullanılır. Beyaz tonlu düz gri çizgilere sahiptir. Hamam taşlarında ve banyo çalışmaları, zemin ve cephe kaplama, basamak projeleri, mezar çalışmalarında Marmara mermeri sıklıkla tercih edilmektedir. Mermer hamam taşları çalışmalarının vazgeçilmez parçası olan bu ürün hem yüksek miktarlı çıkışı hem de teknik yapısı nedeniyle iç ve dış alanlarda rahatlıkla tercih edilmektedir. Bu mermer dış alanlarda dekoratif süsleme amaçlı veya anıtsal yapıların hem üst hem zemin bölge kaplamalarında mezar taşlarında ve hamam taşlarında kullanılmaktadır.

İngilizce literatürde Epica Light/Epica Dark mermeri’’ Pajamas Marble, Striped Marble, Marmara Panda Marble, Marmara Marble, Marmara White, White Marmara Marble, Equator Marmara Marble’’ diye adlandırılır.