FÜME

Füme mermerin; gri ana tonlu siyah, kahve küçük noktasal desenleri vardır. Yoğunlukla dış alan zemin döşemeleri, basamak ve denizlik uygulamaları ile süsleme ürünlerinde kullanılır. Füme mermer; Gri Mermer, Kütahya Siyah Mermer, Gök mermer, Bardiglio ve Füme isimleriyle piyasada bilinmektedir.

Gri mermerler ara bir renk tonuna sahip olduğundan birçok yerde ve alanda kullanılmaktadır. Her geçen gün kullanımı artarak devam etmektedir. Birçok özelliğinden dolayı en çok tercih edilen mermer türlerindendir

Gri mermer ara bir renk olma özelliğinden dolayı dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Gri koyu mermer, koyu renklerle beraber mükemmel bir kombin oluşturulabilir. Gri mermer homojen bileşenlerden oluşmaktadır ve dış etkilere karşı dayanıklıdırlar. Gri mermer harika renk ve dokusu, tercih edilme sebeplerindendir. Gri mermerler serttirler ve ısı geçirmezler. Mutfak gibi yerlerde zemin ile mutfak tezgâhı arasında mükemmel bir uyum gösterir.

Gri mermer ara bir renk olma özelliğinden dolayı dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Gri koyu mermer, koyu renklerle beraber mükemmel bir kombin oluşturulabilir. Gri mermer homojen bileşenlerden oluşmaktadır ve dış etkilere karşı dayanıklıdırlar. Gri mermer harika renk ve dokusu, tercih edilme sebeplerindendir. Gri mermerler serttirler ve ısı geçirmezler. Mutfak gibi yerlerde zemin ile mutfak tezgâhı arasında mükemmel bir uyum gösterir.

Kütahya gri mermer, Kütahya ocaklardan çıkartılır. Doğal taş denilince bu mermer akla gelir. Muhteşem bir görüntüsü bulunmaktadır. Ortamınızda asil bir görüntü olmasını istiyorsanız Kütahya gri mermer tercihi çok yerinde olacaktır. Yüzeyinde farklı farklı desenleri yer alır. Kütahya gri mermerin şıklığı ile dikkat çekmeyi başaran bir mermer olduğunu söylememiz gerekir.

Kütahya gri mermerinin yüksek kalitesi sayesinde uzun yıllar yapılarınızın dayanıklı, şık ve verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Kütahya gri mermer nem tutmadığından dolayı avantaj sağlar. Dayanıklı bir yüzeyi bulunduğundandolayı Kütahya gri mermer uzun vadede kullanılır.

Gök mermer mermerin mavi rengi kullanıldığı ortama derinlik ve sakinlik kazandırır. Gök mermer lavabolarda, tezgâhlarda iç mekan uygulamalarında tercih edilen mermer türüdür. Beyaz damarlı ve mavi renk gök mermerde zengin ve etkileyici bir yapı oluşturmaktadır. Mutfak ve banyo içlerinde, denizliklerde, merdivenlerde, duvar kaplamalarında gök mermer ya da gök gri mermere talep fazla olmaktadır.

Kütahya siyah mermer; dekoratif özelliği olan, şık ve modern tasarımlar için kullanılan muhteşem mermer çeşitlerindendir. Siyah mermerler, kullanıldıkları alanlarda görsel olarak farklı ve etkileyici bir tarzın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Kütahya siyah mermer özellikle açık renklerle kombine edildiğinde dikkat çekici bir güzellik ortaya çıkarmaktadır. Kütahya siyah mermer parlaklığını yansıtabilmektedir, bu da kullanıcının beğenisini kazanmasını sağlamaktadır. Siyah rengin ortama kattığı modern görünümü iç ve dış mekânlarda çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Kütahya siyah mermerin, siyah renginin çok net olması, içerisinde bulunan damar çizgilerini de ön plana çıkarmaktadır. Birçok tasarımcı ve mimar, siyah mermerin asaletini projelerine yansıtmaktadır. Kütahya siyah mermer  çok kolay temizlenmesi kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca mermerler uzun ömürlü taşlardır. Ayrıca Kütahya siyah mermer diğer mermer grupları ile birlikte kullanabilmektedir. Geniş bir kullanım alanına sahip siyah mermerler arasında renk ton farklılıklarının oluşmaması için bir fabrikadan alınması gerekmektedir.

Gök mermer; adını mermerin mavi renginde alan Gök mermer ya da Afyon gök gri olarak da bilinen bir mermer çeşididir. Gök mermer otel lobi ve banyo kaplaması, villa giriş bahçe ve peyzaj uygulaması, butik otel, bina cephe kaplamasında kullanılır. Aynı zamanda Afyon gök ve Afyon gri olarak da bilinen mermer; daire içi döşeme, bina giriş duvar kaplaması, tv ünitesi arkası, pencere denizlik, duvar üstü küpeştesi, iç mekân ve dış mekân, basamak, rıht süpürgelik, söve, mermer, masif kolon, hamam kurnası, trabzan ve  korkuluk olarak da kullanılmaktadır.  Afyon gök mermer yâda diğer adıyla Afyon gri, Afyon duman olarak da bilinen mermer uygulandıkları alanlarda Afyon beyaz mermer, Afyon gri mermerlerle de beraber kullanımı oldukça tercih edilmektedir. Gök mermer dış mekan uygulamalarında da kullanılmaktadır. Zemin döşemelerinde mermerin üzerindeki beyaz çizgilerle mavi rengin uyumu uygulandığı alana zarif bir görüntü sunmaktadır.

Bardiglio mermer projelerde duvar kaplama, zemin döşemesi, merdiven basamağı veya banyo çalışması yaptıracakların da talep ettiği mermerimizdir. Banyo çalışmalarında duş teknesi, duvar kaplaması olarak da Bardiglio mermer mekânlarınıza ayrı bir şıklık katacaktır. Hemen hemen her projelerinde gri renk tonlarına yer veren mimarlık ofisleri ve tasarımcılarımızın da ilgi odağı olan Bardiglio mermer, dekorasyon projelerinde fileli mozaik taş olarak da oldukça yoğun ilgi görmektedir. Villa, iş merkezi, otel projeleri ile kentsel dönüşümde içerisinde olan konut projelerinin ortak alanlarında da Bardiglio mermer kullanıldığı görülmektedir. Projelerde kahverengi, siyah, krem ve beyaz gibi farklı renk tonlarındaki mermerlerimiz ile rahatlıkla kombin edilebilmektedir. Dayanıklılığı ve güzel görünümü sayesinde yüzey kaplama ve dekorasyon gibi alanlarda Bardiglio mermer kullanılır. Bardiglio mermer, özellikle tezgâh üstü, anıtlar, mozaik, dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için uygun bir mermer çeşididir. Bardiglio mermer; ince taneli, koyu gümüş grisi, bulutlu bir mermerdir. Bardiglio banyo, salon ve iç alanlardaki her türlü özel tasarım ve kaplama çalışmasında, büyük ve küçük boyutlu mermer masa ve sehpa uygulamalarında Bardiglio mermer tercih edilmektedir. Bardiglio; dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, tezgâhlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamalarında tercih edilmektedir.

İngilizce literatürde Füme mermer’’ Gray Marble, Kütahya Black Marble, Sky Marble, Bardiglio Marble, Kütahya Grey Marble, Afyon Sky Grey, Afyon Grey, Blue Moon, Blue Bahia’’ diye adlandırılır.