GÜMÜŞ TRAVERTEN

Silver traverten, mineral kaynakların biriktirdiği bir kireçtaşı formu olan traverten ailesinden şık bir renktir. Bu gümüş renkli doğal taş, gözenekli bir yapıya sahiptir ve genellikle inşaatta evler, ofisler, hastaneler, tapınaklar, türbeler, yüzme havuzları ve hamam kompleksleri için yapı malzemesi olarak kullanılır. Çoğunlukla iç mekanlarda, yani duvar kaplamalarında, tezgahlarda, zemin kaplamalarında kullanılır, ancak aynı zamanda sert hava koşullarına dayanmak için taşın üstün kalitesi nedeniyle dış mekanlarda da kullanılabilir. Fayans, döşeme ve mozaik gibi pek çok biçimde bulunabilir.

Silver traverten olarak da anılan Gümüş traverten doğal taş çeşitliliği; yatay damarlı görseli ile mimari alanlara değer katan ürünlerdendir. Gümüş travertenler; doğal olarak bünyesinde ince kristaller barındırdığından mermer türlerinden farklı olarak dokunulduğunda daha soft ve hamurumsu bir dokuya sahiptir.

Silver travertine, Türkiye’de ocaktan çıkarılan yüzey traverteniyle jeolojik olarak iç içe geçmiş gibi gümüş ve gri tonlarının zengin bir renk karışımıdır. Bu taş özellikle duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaikler, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Çin taş pazarında ‘’Gümüş Traverten, Sivas Gümüş Traverten, Gümüş Gri Traverten, Dişbudak Traverten’’  olarak da adlandırılır.

Gümüş traverten çeşitlerinde yatay sıralanmış damar görselleri dekorasyon alanlarına daha şık görseller ve farklı ifadeler kazandırmaktadır. Gümüş traverten çeşitlerinde bu sıra dışı ‘veincut’ (su yoluna kesim ya da Türk kesimi diye adlandırılan) kesim yöntemiyle elde edilir. Böylece mekanları yatay damar takibi bütünlüğünün hâkim olduğu bir desen sarar.

Bilindiği gri tonları son dönemde dekorasyon alanında trend renklerden olduğundan ön plana çıkmaktadır. Zira gri tonları renkler arasında en nötr renklerden biri olarak kabul edildiğinden tüm renklerin en iyi eşlikçisi olarak da bilinir. Yeni trendlere yönelik olan son derece dinlendirici ifadelerdeki Gümüş traverten modellerini yaşam alanlarınızın her noktasında kullanabilirsiniz. Gümüş traverten doğal taş çeşitliliği; gerek iç, gerekse de dış mekanlarda kendine yer bulan bir taş çeşitliliğidir. Koyu ya da açık tonlarla uygulanarak alanlarda büyük bir bütünlük sağlayabilir. Duvarlarda, tezgahlarda, tezgah aralarında, masa- sehpa türevi eşyalarda da gönül rahatlığıyla Gümüş traverten kullanılabilir. Özellikle beyaz tonlarındaki taşlarla karıştırılarak kullanıldığında oldukça şık ve dekoratif tasarımlar oluşturur. En çok da beyaz taş karşımıyla kullanılması önerilmektedir. Dış mekanlarda önerilen kesim şekli ise crosscutdur. Gümüş travertenlerde; honlama, cila, çekiçleme işlemleri yapılabilmektedir.

Kahverengi, kül rengi ve bej tonlarını içerisinde barındırdığından, tüm dekorasyonlara uyumlu beğenilen bir taş cinsidir. Duvar rengi ne olursa olsunClassic Silver traverten şaşırtıcı bir biçimde uyum sağlar. Sıcak renk tonları sayesinde ortamı ısıtarak doğal hissiyat sunar. Classic Silver traverten, tv ünite arkası taş kaplama için en iyi taş modeli diyebiliriz.

Pewter Blend travertine iç mekandaki kullanım alanları; zemin döşemesi, duvar kaplaması, merdiven ve basamaklar, iç mekan patlatma duvar kaplaması, banyolar & duşlar olarak görülmektedir.

Pewter Blend traverten; dış mekanda ise yine duvar kaplaması ve merdivenlerde kullanılmakta olup özellikle havuz kenarı döşemelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Yine yürüyüş yollarında ve bahçe duvar kaplamalarında da uygulama yapılmaktadır. Pewter Blend konutlarda iç mekanlarda,  tv ünitesi duvar kaplaması kullanımı da ön plandadır.

Teraslarda ve bahçelerde tercih gören Silver gri traverten yaşam alanlarınıza hem rüstik hem modern bir görünüm kazandırmaktadır. Zemin döşemesinde french pattern olarak adlandırılan farklı ebatlardaki setler ile yaşam alanlarınıza hareket katılabilmektedir. French pattern setlerde kenar işlem olarak da ‘kenar kırma’ olarak adlandırılan, ürün kenarlarının mekanik işlem ile birlikte hafifçe kırılarak ortaya çıkartılan kenar işlemi sayesinde, Silver gri traverten döşemenize daha da eskitilmiş bir görünüm kazandırılabilmektedir. Projelerde siyah ve beyaz gibi farklı renk tonlarındaki mermerlerimiz ile rahatlıkla kombin edilebilmektedir. Gri traverten ile uygulama yaptığınız banyonuzda, tezgahta siyah renk bir lavabo kullanımı ayrı bir zenginlik katacaktır.

Gri traverten taşı, diğer travertenler gibi sıcak su kaynakları çevresinde ve derin mağaralarda oluşur. Doğal gri traverteni, mermerden çeşitlerinden ayıran en belirgin özelliği gözenekli olmasıdır. Travertendeki bu gözenekler, doğal oluşumu ile var olan ve daha sonra dışarı çıkan gazlardan kaynaklanmaktadır.

Traverten taşları, artık hayatın her alanında yer almaktadır. Binlerce yıl önce ve var olduğumuz bu çağda da neredeyse tüm proje ve yapılarda kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Türkiye’de Denizli bölgesi özellikle tam bir traverten havuzudur. Denizli bölgesi özellikle Ivory traverten, klasik traverten, rustik traverten çıkan ocaklara sahip ilimizdir. Bunun dışında ise özellikle mimarların gözdesi haline gelmiş gri tonlu ve simli yapısı ile Türkiye’de Afyon ilimizde 1. sınıf renk ve kalitesiyle tüm dünyaya açılmaktadır. Gri travertenin basamak, döşeme, kaplama, lavabo, mozaik vs kullanım alanları vardır.

Mimar ve tasarımcılarımızın imza attığı projelerindeki vazgeçilmez renklerin başında gelen grinin, doğal görünümü ile projelere değer katan travertende hayat bulması ile ortaya çıkan gri traverten bir sanat eseridir.

Afyon Emirdağ traverten iç mekandaki kullanım alanları; zemin döşemesi, duvar kaplaması, merdiven ve basamaklar, iç mekan patlatma duvar kaplaması, banyolar- duşlar olarak görülmektedir.

Emirdağ traverten; dış mekanda ise yine duvar kaplaması ve merdivenlerde kullanılmakta olup özellikle havuz kenarı döşemelerinde kaymazlık özelliği açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Yine yürüyüş yollarında ve bahçe duvar kaplamalarında da uygulama yapılmaktadır. Emirdağ traverten konutlarda iç mekanlarda tv ünitesi duvar kaplaması kullanımı da ön plandadır.

Classic Silver traverten, yurt içindeki projelerimizde olduğu kadar yurtdışındaki projelerimiz de oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Classic Silver traverten projelerde duvar kaplaması, zemin döşemesi, cephe kaplaması veya banyo çalışması olarak da talep gören bir doğal taştır. Klasik Silver traverten banyo çalışmalarında duş teknesi duvar kaplaması olarak da mekanlarınıza ayrı bir şıklık katacaktır. Cilalı mozaik ve patlatma mozaik seçenekleri ile ister duşlarınızda duvar kaplaması, ister tv ünitenizde duvar kaplaması olarak Klasik Silver traverten tercih ederek farklı dokunuşlar elde edebilirsiniz.

Silver traverten de otantik ve modern doku bir arada görünmektedir. Silver traverten özellikle bahçe ve terasların döşeme ve kaplamaları için uygun olup; yapınızın diğer alanlarının tasarımında rahatlıkla kullanılabilir.

Fantastic Silver travertine, Türkiye’de ocaktan çıkarılan bir tür gri travertendir. Bu taş özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları vb. ve diğer tasarım projeleri için iyidir. ‘’Afyon Silver Traverten’’ olarak da adlandırılır. Fantastic Silver travertine, iç mekandaki kullanım alanları; zemin döşemesi, duvar kaplaması, merdiven ve basamaklar, iç mekan patlatma duvar kaplaması, olarak görülmektedir. Fantastic Silver travertine, dış mekanda ise yine duvar kaplaması ve merdivenlerde kullanılmaktadır.

Titanyum traverten, açık ve koyu renk olmak üzere ikiye ayrılan bunlardan biridir. Arka plan rengi olarak benzersiz homojen koyu kahverengiye ve özel paralel damarlara sahip olması nedeniyle bu tip taşların projede kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Bazen mimariler hem Silver travertine hem de Titanium travertine kombinasyonunu kullanır. Sürekli değişen bir dünyada kalıcı olan Titanium travertine, olağanüstü bir honlanmış ve dolgulu doğal traverten oluşturmak için sanat ve işçiliği birleştirir. Bu koleksiyonda çok sayıda farklı boyut, şekil, mozaik ve dekoratif süs parçası bulunmaktadır. Titanium travertine, nötr renklerdeki bu pürüzsüz ancak benzersiz yüzey, hem konut hem de ticari uygulamalarda herhangi bir zemine, duvara, backsplash veya tezgaha rafine bir dokunuş katacaktır. Titanium Silver traverten; çağdaş eve büyüleyici bir siyah, kahverengi ve gri ek olan Titanium Silver travertine, şık çağdaş evin üzerine inşa edilmiştir. Titanium Silver travertine; banyolarda, zeminlerde, duvarlarda ve döşemelerde kullanılmak üzere bilenmiş, post-modernler için doğal bir taş, sıcak kahverengi nötr tonların ve soğuk, çok yönlü grilerin ayırt edici bir karışımı vardır.

Latte Silver travertine doğal ve özel mekanlarınızda rustik bir görünüm sağlamanıza olanak tanır. Karamehmet kalitesiyle üretilen kaliteli tasarımların vazgeçilmezlerindendir, farkı ebat ve yüzey işlemleriyle zengin tasarım seçenekleri sunar. Silver Latte travertenler açık hava yaşam alanınızı, yürüyüş yolunuzu veya manzaranızı geliştirmek için havuzun etrafına veya arka bahçede kullanılabilir. Latte Silver traverten zemin kaplaması şık bir iç mekan taş karo döşeme olarak her dönem ve modern dekorasyon ve tadilatlara uygundur. Latte Silver travertine doğal ve özel mekanlarınızda rustik bir görünüm sağlamanıza olanak tanır. Latte Silver traverten duvarlarda, tezgahlarda, tezgah aralarında, masa- sehpa türevi eşyalarda da gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Özellikle beyaz tonlarındaki taşlarla birleştirilerek kullanıldığında oldukça şık ve dekoratif tasarımlar oluşturur. En çok da beyaz taş birleştirilmesiyle kullanılması önerilmektedir. Dış mekanlarda önerilen kesim şekli ise crosscutdur.

İngilizce literatürde Gümüş traverten ‘’ Silver Travertine, Silver Travertine, Sivas Silver Travertine, Silver Gray Travertine, Ash Travertine, Afyon Silver Travertine, Afyon Emirdağ Travertine, Emirdağ Travertine, Classic Travertine, Fantastic Travertine, Pewter Blend Travertine, Latte Silver Travertine, Titanium Travertine, Classic Silver Travertine, Romano Travertine’’ diye adlandırılır.