LİMPİDO

Bej mermer, homojen yapısı sayesinde lüks projelerde yüksek metraj döşeme taşı olarak talep gören seleksiyon diğer koyu doğal taşlar ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. İş merkezi, havalimanı, otel ve fuar alanları gibi geniş alanlara sahip tüm yapılarda iç mekan döşeme, duvar kaplama ve kolon kaplama alanlarında bej mermer kullanılmaktadır. İçerisine hafif hareketlerin girdiği yüzeyler fabrikalarda ayrılarak gruplama yapılmaktadır. Birçok damar yapısı görünümü bulunmasından dolayı proje bazlı yapılan talepler de öncelikli olarak en uygun damar yapılı taşın belirlenmesi gerekmektedir.

Uluslararası birçok projede kullanılan bej mermer Amerika, Arap ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti ülkelerine yüksek metraj ihracat yapılmaktadır. Yüksek metraj döşeme yapılan uygulama projelerinde çok fazla alternatifi olmayan taşın krem ve açık tonlarında ki görünümü uygulama alanında bütünlüğü ve temiz görünümü sağlamaktadır. Bej mermer beş yıldızlı otel projelerinde giriş kısımları dahil duvar kaplamaları ve basamaklar farklı yapıya sahip ebatlı malzeme ile uygulanmaktadır. Bej mermer homojen ve diğer kırçıllı ağ yapısı bulunan bej üretimleri geçiş noktalarında kullanılabilmektedir. Üretim kapasitesinin yüksek olmasından dolayı taleplere hızlı cevap verilebilmekte ve gerekli olan üretim kalite kontrolünden geçirilerek projelere sunulmaktadır. Kaliteli uygulaması yapılan taşlar projelere ekstra değer katmaktadır. Bej mermer açık krem renk tonlarından dolayı dekorasyon için kullanılan diğer aksesuarlar ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Bej Mermer geniş alan döşeme ve kaplama alanlarında koyu tonlarında ki görünümler ortamı boğuk hale getirmesinden dolayı büyük projeler beyaz ve krem tonlarını daha sık kullanmaktadırlar. Bej mermer damar yapısı bulunmaması ve kristal yapısının daha sıkı olmasından dolayı döşeme alanında şık bir tasarıma sahip olmaktadır. Farklı görünüme sahip olanlar geçiş taşı olarak seleksiyon ile birlikte kullanılabilmektedir. Diğer taşlara göre daha az metraj üretilmesi yüksek metrajlı proje bazlı talepler için üretim süresinin iyi planlanması gerekmektedir. Burdur ve civarında üretilen doğal taşlar tüm dünya da tanınması sayesinde özellikle yurtdışında kendilerine yer bulabilmektedirler. Bej mermer iç mekan geniş alan döşeme ve kaplama olarak kullanılan seleksiyonlar uygulama genelinde homojenliğin ve bütünlüğün sağlaması konusunda oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Sağlamlığı artırmak için epoksi file uygulaması birçok çeşide uygulanmaktadır. Tezgah ve lavabo gibi dekoratif görünüm istenilen uygulama alanlarında da bej mermer nadir olarak kullanılmaktadır

Vanilla Cream, Türkiye’de ocaktan çıkarılan hafif kremsi bej mermerdir. Bu taş özellikle mutfak tezgahı, anıt, mozaik, dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, havuz ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Aynı zamanda ‘’Vanilya Latte Mermer, Vanilya Merida, Vanilya Krem Bej Mermer, Vanilya Krem Mermer’’ olarak da adlandırılır.

Rengi ile ön plana çıkan bir doğal taş olarak Vanilya bej mermer, kesim zengin doğal kaynaklara sahiptir ve Türkiye’deki ocaklardan temin edilmektedir. Yüzeyinde beyaz, krem ve bej renkleri barındırır. Aslında, bu toprak renklerini uyumlu hale getiren renk karışımına sahiptir.  Vanilya bej mermer kesim, esnek tasarım projelerine uyum sağlama özelliğine sahiptir. Vanilya bej mermer mükemmel tasarlanmış tezgah, şömine, çeşme, iç ve dış döşemeler, duvar kaplamaları ve yaşam alanları yaratmanızı sağlar. Seleksiyonlar arasında en çok talep edilen doğal taşlardan biri olan Vanilya bej mermer sertliği, kalınlığı ve sağlam yapısı ile öne çıkıyor. Vanilya bej mermerin tavsiye edilen kullanımları özellikle dış ve iç mekan tasarımları, zemin kaplamaları, duvar kaplamaları, mozaikler tezgahlar, banyolar, lavabolar, mutfaklar, pencere pervazları ve çeşitli kullanım alanları için uygundur.

Vanilla Latte mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür bej mermerdir. Bu taş özellikle yapı taşı, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşları, iç, dış, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Aynı zamanda Vanilya krem mermeri olarak da adlandırılır. Vanilya Latte mermer cilalı, kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, eskitme ve benzeri olarak işlenebilir.

Deva bej mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür bej mermerdir. Bu taş özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, anıtlar, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca ‘’Deva Krem Mermer, Deva Bulutlu Bej Mermer, Korkuteli Bej Mermer, Antalya Bej Mermer’’ olarak da adlandırılır. Deva bej mermer cilalı, kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, eskitme vb. olarak işlenebilir.

Mermerler sağlam yapıları ve hoş görünümleri sebebiyle birçok yapıda kullanılmaktadır. Özellikle bazı alanlarda mermer kullanımı olmazsa olmazdır. Evlerde, iş yerlerinde, otellerde ve daha birçok alanda mermer kullanımını görmek mümkündür. Mermerler hem sağlam yapılır hem de seçeneklerinin çok olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Yurt dışında pek çok ülkede ve ülkemizde pek çok farklı taş ocağı mermer çıkarılması konusunda hizmet vermektedir. Deva Bulutlu bej mermer, de bu modellerden bir tanesidir. Bulutlu bej mermerin İngilizce karşılığı Cloudy Beige Mermer olarak geçmektedir.

Deva Bulutlu bej mermer,renk geçişleri ve hoş görünümü ile birçok alanda tercih edilmektedir. Bej renginin pek çok tonunun bulutlu görünümü bu mermerin kullanım alanlarına farklı bir hava kaymasına neden olmuştur. Geniş bir renk seçimine kablosuna sahiptir. Çatlak gibi herhangi bir duruma karşı oldukça dayanıklıdır.

Türkiye’den bir çeşit bej mermer olan Antalya bej mermer yaygın olarak inşaat taşı, süs taşı vb. alanlarda kullanılmaktadır. Antalya bej mermer aynı zamanda Antalya bej kireçtaşı olarak da adlandırılabilir.

Korkuteli bej, Türkiye’de çıkarılan bir çeşit açık bej mermerdir. Bu taş özellikle yapı taşı, tezgah, lavabo, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşları, iç, dış, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca Korkuteli Beji ‘’ Antalya Bej Mermer,  Anadolu Bej Mermeri, Anadolu Açık Bej Mermer’’ olarak da adlandırılmaktadır. Korkuteli bej mermeri; cilalı, kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, eskitme vb. olarak işlenebilir.

İngilizce literatürde Limpido bej mermeri  ‘Vanilla Latte Marble, Vanilla Merida, Vanilla Cream Beige Marble, Vanilla Cream Marble, Deva Cream Marble, Deva Cloudy Beige Marble, Korkuteli Beige Marble, Antalya Beige Marble, Korkuteli Beige, Anatolian Beige Marble, Anatolian Light Beige Marble, Limpido Beige Marble, Crema Marfil Marble, Ottoman Beige Marble’’ diye adlandırılır.