MADREPERLA

Madreperla, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Bu taş özellikle dış cephe, iç mekan, duvar kaplama, lavabo, lavabo, mozaik, basamaklar, tezgahlar ve diğer tasarım projeleri tercih edilir. Aynı zamanda beyaz inci mermeri, inci beyaz mermer olarak da adlandırılır. Taban rengi krem rengi olan beyaz inci mermeri kendi içerisinde de damar, doku ve renk gibi özelliklerine göre farklı sınıflara ayrılmaktadır.  Beyaz inci mermeri yurt içi projelerinde olduğu kadar yurt dışı projelerde de yoğun talep görmektedir. Sedef mermeri büyük ölçekli projelerde, otel, havalimanı, hastane, villa, konut, iş merkezi gibi projelerin genel mekan döşeme alanlarında, duvar kaplaması, cephe kaplaması, kolon kaplaması uygulamalarında, basamak, süpürgelik, küpeşte ve denizlik gibi imalatlarda kullanıldığı görülmektedir. Yumuşak bir renk tonuna sahip olan sedef mermeri, hemen her dekorasyona rahatlıkla uyum sağladığından ötürü mimarlık ofislerinin ve tasarımcıların da çok yoğun tercih ettikleri mermer çeşitlerindendir. İnci beyaz mermer ev dekorasyonunda cilalı mozaik uygulaması ile yaşam alanlarınıza farklılık katabilir; patlatma taş olarak oturma odanızın tv ünitesi duvarına otantik bir doku kazandırabilirsiniz. Ya da banyolarınızda inci beyaz mermerden imal edilmiş bir lavabo ile alanınıza zariflik katabilirsiniz. Ayrıca beyaz inci mermeri koyu renk mermerlerle birlikte waterjet uygulaması ile villanızın, otel veya iş merkezinizin giriş döşemesinde ince işçilik gerektiren bir göbek motif kullanarak dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Beyaz dolomit mermer, kalsiyum ve magnezyum içeren karbonat bileşiminden oluşmaktadır. Türkiye’nin en değerli taşı olarak nitelendirilmektedir ve Balıkesir’in Marmara Adası’nda çıkarılmaktadır. İnce kristalli ve sıkı taban yapısı nedeni ile beyaz doğal taşlar arasında ön plana çıkar.

Değişik renklere sahip Muğla dolomit mermer çeşitleri arasında en çok beyaz renk talep görmekte olup, bu taşlar iç ve dış mekan projelerinde tercih edilmektedir. Sanayiden dekorasyona çok farklı kullanım alanları bulunan ve değişik ölçülerde üretilen Muğla dolomit mermeri, özellikle son yıllarda dekoratif ve peyzaj amaçlı da kullanılmaktadır. Muğla dolomit kullanım alanı olarak iç mekan döşemelerde, iş merkezleri, villa projeleri ve butik projelerde özel tasarımlarla da yer almaktadır. Muğla dolomit mermeri, lüks otellerde de kullanılmaktadır. 7 yıldızlı otellerin banyolarında tercih edilmekte. Ancak beyaz çimento koruyucu ile kullanılması öneriliyor. Muğla dolomit mermeri genellikle geniş alanlarda döşeme olarak veya butik projelerde kullanılıyor. Muğla dolomit beyaz yoğunluğu fazla olan ekstra beyaz seleksiyonlarda damar yapısı bulunmadığından uygulama alanlarında parçaların sırası da önemli olmamaktadır. Gri damar yapısı olan Muğla dolomit mermer döşemelerde damar takibi yapmak önem kazanmaktadır.

Milas sedef mermer; kabuk benzeri küçük yapısal harekete sahip, çok açık nötr renkli bir mermerdir. Minimal renk yelpazesi ve çok çeşitli kaplamaları mevcut olup, bu taşı iç ve dış uygulamalarda oldukça çok yönlü hale getirir. Milas sedef mermeri, özel karmaşıklığı ve inceliği ile ayırt edilir. Kendine özgü deseni inci ile beyazdan pembeye taşar ve grimsi tonlarda bir kabartma figür vardır. Özel bir görsel efekt veren dokusuyla Milas sedef mermeri uygulandığı yere oldukça çağdaş bir görünüm kazandırmaktadır. Bu mermerin aydınlatıldığında çok güzel olduğunu, bu da onu bir oniks gibi görünmesini sağladığını belirtmekte fayda var. Ayrıca odanın aydınlatma derecesine bağlı olarak bu taş tamamen farklı görünüyor. Madreperla kullanıldığı mekana sıcaklık ve konfor katar.

Madreperla mermerinin genel kullanım alanları; geniş alan yer döşeme, duvar kaplama, dış cephe kaplama ve ev içi butik tercih alanlarıdır. Madreperla mermeri genellikle iç ve dış cephe kaplama, rıht-basamak, yer döşemesi, küpeşte ve dekoratif uygulamalarda da kullanılmaktadır.

Madreperla mermerinin beyaz rengi kullanıldığı alana aydınlık ve ferahlık görüntüsü vermektedir. Madreperla mermeri iç zemin döşemesinde ve dış zemin döşemesinde de sıkça tercih edilen mermerdir. Madreperla mermeri zemin kaplamalarında tercih edildiği gibi duvar kaplamlarında da oldukça tercih edilmektedir. Duvar kaplamalarında da hem iç duvar hem de dış duvar kaplamalarında Milas Sedef mermeri tercih görmektedir. Dekoratif ürünlerde de sıkça tercih edilen Sedef mermerin beyaz renginin verdiği şıklıkla kullanıldığı alanlarda güzel bir görüntü yaratmaktadır.

İngilizce literatürde Madreperla mermeri ‘’ White Pearl Marble, Pearl White Marble, White Pearl Marble,White Dolomite Marble, Milas Pearl Marble’’ diye adlandırılır.