METELL

Muğla beyaz mermeri yüksek sertliğe ve dayanıma sahiptir. Muğla beyaz mermerinin porozitesi düşüktür. Porozitesi düşük mermer daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Muğla beyaz mermerinin porozite (gözeneklilik) oranı en düşük %0,035 en yüksek %0,62 ortalama %0,22 iken diğer mermerlerde bu oran %1-2’ye çıkar. Homojen bir yapıya sahip olan Muğla beyaz mermerinin kristal büyüklüğü diğer mermerlere göre daha küçüktür. Bu nedenle cilayı kabul etmesi daha kolay olup bu özelliği işleme sürecini kolaylaştırır ve son ürünün daha dayanıklı olmasını sağlar.

Muğla’dan çıkartılan ve mermer ocaklarının yakınına kurulan tesislerde işlenmesi sağlanan Muğla mermeri, Türkiye’de yaygın olarak kullanılır. Dünya’nın pek çok ülkesine de ihracatı yapılan bir mermer türüdür. Türkiye’deki ismi “Muğla mermeri” olmakla birlikte Dünya Piyasasında genelde iki farklı isim ile anılır. Bu isimlerden ilki White Ibiza olarak anılır. Avrupa piyasasında bu isim ile bilinir ve alışverişi yapılır. Diğer bilinen bir ismi ise Blanco Ibiza’dır. Avrupa dışında kalan yerlerin çoğunda Muğla mermeri bu isim ile anılır.

Blanco Ibiza Mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Bu taş özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, anıtlar, eşikler, merdivenler, tezgahlar, mozaikler, çeşmeler ve diğer tasarım projeleri kullanılır. Ayrıca Türkiye Blanco Mermeri, Blanco Ibiza Aydın Mermeri, Türkiye Bianco Ibiza Mermeri, Türk Blanco Ibiza Mermeri, İbiza Beyaz Mermeri, Beyaz İbiza Mermeri, Aydın Beyaz Mermeri, Muğla Beyazı Mermer, Muğla Beyazı, Blanco İbiza Mermeri olarak da adlandırılmıştır.

Türkiye Blanco Ibiza Mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Bu taş özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, anıtlar, eşikler, merdivenler, tezgahlar, mozaikler, çeşmeler ve diğer tasarım projeleri için tercih edilmektedir. İlk kullanımı yüzyıllar öncesine dayanan mermer, günümüzde de en çok kullanılan yapı ve dekorasyon ürünlerinden biridir. Blanco Ibiza mermer de yine sık tercih edilen mermer türlerindendir. Uzun süreli kullanımı ile mermer her çağda moda olan bir ürün olup, mekânları ferah ve zengin bir görünüm verir. Beyaz üzerine gri ve tonları ya da siyah renkte desenleriyle çok şık bir görünümü olan Bianco İbiza mermer ana dekorasyon ürünü olarak kullanılabildiği gibi tamamlayıcı bir dekorasyon ürünü olarak da tercih edilmektedir. Dekor amaçlı eşyalarda da kullanılabilen Bianco İbiza mermer türü açık rengi ile diğer dekorasyon ürünlerle kavram halinde kullanılabilir. Genellikle banyo zemin ve hatta duvar kaplamalarında White Ibiza marble kullanılmaktadır. İbiza White Beyaz Mermer’in konut ve villalarda ise ayrı bir yeri vardır. Özellikle banyo uygulamalarında daracık banyoların nasıl aydınlık ve ferah bir ortama dönüştüğünün kanıtıdır. Hem zemin hem duvar kaplaması, küvet ya da duş teknesi kaplaması olarak bembeyaz bir dokunuş olur.

Muğla mermerinin genel kullanım alanları; geniş alan yer döşeme, duvar kaplama, dış cephe kaplama ve ev içi butik tercih alanlarıdır. Muğla beyaz mermeri genellikle iç ve dış cephe kaplama, rıht-basamak, yer döşemesi, küpeşte ve dekoratif uygulamalarda da kullanılmaktadır.

Muğla mermeri Efesus Stone firmamızda Metell ve Metell Klasik adlarıyla mevcut bulunmaktadır. Metell ve Metell Klasik mermerimiz iç ve dış mekânlarda kullanılabilmektedir. Muğla beyaz mermerinin beyaz rengi kullanıldığı alana aydınlık ve ferahlık görüntüsü vermektedir. Muğla beyaz mermer iç zemin döşemesinde ve dış zemin döşemesinde de sıkça tercih edilen mermerdir. Muğla beyaz zemin kaplamalarında tercih edildiği gibi duvar kaplamlarında da oldukça tercih edilmektedir. Duvar kaplamalarında da hem iç duvar hem de dış duvar kaplamalarında Muğla beyaz mermeri tercih görmektedir. Dekoratif ürünlerde de sıkça tercih edilen Muğla beyaz mermerin beyaz renginin verdiği şıklıkla kullanıldığı alanlarda güzel bir görüntü yaratmaktadır.

Muğla çizgili beyaz mermer; beyaz tonlu düz gri çizgilere sahiptir. Hamam ve banyo çalışmaları, zemin ve cephe kaplama, basamak projelerinde tercih edilir. Mermer hamam çalışmalarının vazgeçilmez parçası olan bu ürün hem yüksek miktarlı çıkışı hem de teknik yapısı nedeniyle iç ve dış alanlarda Muğla çizgili beyaz mermer rahatlıkla tercih edilebilir. Muğla Çizgili Beyaz mermeri dış alanlarda dekoratif süsleme amaçlı veya anıtsal yapıların hem üst hem zemin bölge kaplamalarında kullanmaktayız. Çizgili mermerler iç ve dış mekanlarda oldukça tercih edilmektedir. Muğla çizgili beyaz mermer; iç ve dış mekânlarda, mutfak tezgâhlarında, kaldırım, sokak ya da yaya yollarında, döşeme kaplama alanlarında, yağmur olukları ve engelli taşlarda kullanılır. Muğla çizgili beyaz mermer; hareket ve derinlik katan gri damarlarla güzelce ortaklaşan beyaz bir arka plana sahiptir. Zemin, duvar kaplaması, merdiven ve yükseltici, pencere eşikleri, masalar ve otel, villa, özel mağaza ve havaalanındaki diğer projeler gibi çok çeşitli iç ve dış tasarım projeleri için özel olarak uygundur. Çizgili beyaz mermer, estetik görünümünün etkisiyle modası geçmeyen bir değer olmayı başarmış üründür. Muğla beyaz mermer; Türkiye’nin en eski mermer çeşitlerinden biridir. Osmanlı hamamında bakterilere karşı gösterdiği direnç sebebiyle Muğla beyaz mermerleri tercih edilmiştir.

İngilizce literatürde Metell mermer’’ Blanco Marble, Blanco Ibiza Aydin Marble, Turkey Bianco Ibiza Marble, Turkish Blanco Ibiza Marble, Ibiza White Marble, White Ibiza Marble, Aydın White Marble, Muğla White Marble, Muğla White Marble, Blanco Ibiza Marble, Muğla Striped White Marble, Madreperla Marble, Metell Marble’’ diye adlandırılır.