MONT BLANC

Mont Blanc mermeri piyasada yaygın bilinen ismi Muğla mermeri ve Muğla beyaz mermeri, Muğla beyazı olarak yaygın olarak bilinmektedir. Muğla beyaz mermeri yüksek sertliğe ve dayanıma sahiptir. Muğla beyaz mermerinin porozitesi düşüktür. Porozitesi düşük mermer daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Muğla beyaz mermerinin porozite (gözeneklilik) oranı en düşük %0,035 en yüksek %0,62 ortalama %0,22 iken diğer mermerlerde bu oran %1-2’ye çıkar. Homojen bir yapıya sahip olan Muğla beyaz mermerinin kristal büyüklüğü diğer mermerlere göre daha küçüktür. Bu nedenle cilayı kabul etmesi daha kolay olup bu özelliği işleme sürecini kolaylaştırır ve son ürünün daha dayanıklı olmasını sağlar.

Muğla’dan çıkartılan ve mermer ocaklarının yakınına kurulan tesislerde işlenmesi sağlanan Muğla Mermeri Türkiye’de yaygın olarak kullanılır. Dünya’nın pek çok ülkesine de ihracatı yapılan bir mermer türüdür. Türkiye’deki ismi “Muğla mermeri” olmakla birlikte Dünya Piyasasında genelde iki farklı isim ile anılır. Bu isimlerden ilki White Ibiza Marble olarak anılır. Avrupa piyasasında bu isim ile bilinir ve alışverişi yapılır. Diğer bilinen bir ismi ise Blanco Ibiza’dır. Avrupa dışında kalan yerlerin çoğunda Muğla mermeri bu isim ile anılır.

Blanco Ibiza Mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Bu taş özellikle Dış – İç duvar ve zemin uygulamaları, anıtlar, eşikler, merdivenler, tezgahlar, mozaikler, çeşmeler ve diğer tasarım projeleri kullanılır. Ayrıca Türkiye Blanco Mermeri, Blanco Ibiza Aydın Mermeri, Türkiye Bianco Ibiza Mermeri, Türk Blanco Ibiza Mermeri, İbiza Beyaz Mermeri, Beyaz İbiza Mermeri, Aydın Beyaz Mermeri, Muğla Beyazı Mermer, Muğla Beyazı, Blanco İbiza Mermeri olarak da adlandırılmıştır.


Beyaz mermer, döşeme ve duvar uygulamaları için en popüler mermerlerden biridir. Bianco ıbiza white marble fayanslarımız banyo zeminleriniz, mutfak zeminleriniz, oda duvarlarınız veya dış duvarlarınız için mükemmel olacaktır. Bianco ıbiza beyaz mermer karoların yüzeyinde sarımsı renk yoktur ve bu beyaz mermer levhalar cilalı, honlu veya kumlanmış mermer yüzeylerle üretilebilir. Bianco ıbiza beyaz mermer; Türkiye’nin en iyi doğal taş ve mermer kategorisindedir. Bu Bianco ıbiza beyaz mermer fayanslar mutfak tezgahları, tezgahlar, merdivenler, lavabolar vb. İçin de uygundur.

Bianco ıbiza mermerinin saflığı ve parlaklığı geniş bir dekoratif eğime yayılıyor: zeminler, mutfaklar, tezgahlar veya beyazla dolu minimalist banyolardan tertemiz duş tekneleri, şömineler veya merdivenlere kadar şıklık yaymaktadır. Aynı şekilde Bianco ibiza white marble çizim odaları, yatak odaları ve binalardaki teras, bahçe veya cephe süsleri gibi her türlü dış cephede mükemmel bir dekoratif seçenektir

Muğla mermerinin genel kullanım alanları, geniş alan yer döşeme, duvar kaplama, dış cephe kaplama ve ev içi butik tercih alanlarıdır. Muğla beyaz mermeri genellikle iç ve dış cephe kaplama, rıht-basamak, yer döşemesi, küpeşte ve dekoratif uygulamalarda da kullanılmaktadır.

Muğla mermeri Efesusstone firmamızda Mont Blanc adıyla mevcut bulunmaktadır. Mont Blanc mermerimiz iç ve dış mekânlarda kullanılabilmektedir. Muğla Beyaz mermerinin beyaz rengi kullanıldığı alana aydınlık ve ferahlık görüntüsü vermektedir. Muğla beyaz mermer iç zemin döşemesinde ve dış zemin döşemesinde de sıkça tercih edilen mermerdir. Muğla beyaz zemin kaplamalarında tercih edildiği gibi duvar kaplamlarında da oldukça tercih edilmektedir. Duvar kaplamalarında da hem iç duvar hem de dış duvar kaplamalarında Muğla beyaz mermeri tercih görmektedir. Dekoratif ürünlerde de sıkça tercih edilen Muğla beyaz mermerin beyaz renginin verdiği şıklıkla kullanıldığı alanlarda güzel bir görüntü yaratmaktadır.

İngilizce literatürde Mont Blanc ‘’Turkey Blanco Marble, Blanco Ibiza Aydin Marble, Turkey Bianco Ibiza Marble, Turkish Blanco Ibiza Marble, Ibiza White Marble, White Ibiza Marble, Aydın White Marble, Muğla White Marble, Muğla White, Blanco Ibiza Marble’’ diye adlandırılır.