NİGELLA ROSE

Andezit, magmanın yer kabuğu derinliklerinden yüzeye çıkarak, hızlı şekilde soğumasıyla oluşan volkanik bir kayaçtır. Yüzeyi soğumuş lavlarla kaplıdır. İçeriğinde bolca mineraller bulunur. Yapısı kristal ve camlardan oluşur. Basınç ağırlığı 800-900 kg/cm’dir.

Andezit taşı eflatun, mor, pembemsi gibi farklı renklerde olan püskürük taşlardır. Bazen de grimsi ve siyahın açık tonları şeklinde görmek mümkündür. Andezit kayaçların renkliliğinde yaşlarının etkisi bulunmaktadır. Ankara taşı olarak da adlandırılır ve bu adlandırılmanın nedeni bu bölgede daha çok bulunmasıdır. Benekli, aşınmaya dayanıklı ve kaymaz bir malzeme olması nedeniyle yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Her yapıda kullanımı yapılmak üzere yapı malzemeleri tercihleri yapılmaktadır. Bu malzemelerin tercihini yapı tasarımcısı mimar ve mühendisler yapmaktadır. Tarihi yapıları incelediğimizde bu yapıları birçoğunun doğal malzemelerden yapıldığı görülmektedir. Bu malzemelerin genelde doğal taşlar olarak tercih edildiğini görmek mümkündür. Bu tercihlerin altında malzemelerin dayanımı, estetik yapıları, görselliği ve verdiği performans dikkate alınarak tercih edilmektedir. Yapıların ömrünü ve kalitesini yapımında kullanılan malzemenin kalitesi ve dayanımı belirlemektedir. Geçmiş birçok yapıya baktığımızda doğal taşlardan en çok kullanımı yapılan ürün olarak andezit taşı görünmektedir. Bu doğal madenin neden bu kadar fazla kullanımı yapıldığını incelediğimizde malzemenin dayanım özelliği ve diğer birçok avantajı ortaya çıkmaktadır. Malzemeyi incelemek ve anlamak için öncelikle kullanımı yapılan ürünleri anlamak gerekmektedir. Üretimi yapılan andezit genel olarak ana vatanı Ankara olarak bilinmektedir. Bundan dolayı bu ürünün diğer bir ismi ‘’Ankara andezit taşı ‘’olarak bilinmektedir. Bu ürün geçmişte Ankara ili Gölbaşı ilçesinde el ile çıkarılmakta ve işlenmektedir. Geçmişte birçok cumhuriyet yapısında ve Osmanlı döneminde yapılan tarihi yapıların birçoğunda bu ürün kullanımı yapılmaktadır. Bu yapılarda kullanım alanı olarak genelde cephe kaplaması, zemin döşemesi ve özel işlemeler olarak göz önüne gelmektedir. Bunun yanında eski Ankara evleri ve yurdumuzun birçok bölümünde andezit taşının basınca dayanım katsayısından yararlanılarak yığma sistemle duvarlarda kullanılmıştır.

Andezit levha ve plakalar genellikle duvar kaplamalarında ve döşemelerde kullanılırlar. Duvar kaplamaları yapılırken duvarın tamamı veya belli bir kısmı andezitle kaplanabilir. Zemin kaplaması olarak kaldırımlarda, döşemelerde, tretuar kaplamalarında, merdiven basamaklarında, engelli rampalarının kaplamalarında vs. yerlerde görmek mümkündür. Özelikle park ve bahçelerde, harpuşta, söve, çiçeklik gibi elemanların yapımında sıkça görmek mümkündür. Kaymaz bir malzeme olduğundan rampalarda, merdivenlerde ve eğimli yüzeylerde kullanışlıdır. Andezit taşı kullanım yerine göre, levha, plaka, bordür gibi farklı şekillerde üretilirler. Ayrıca andezit kaplama yapmanın boya ve renk gerektirmemesi de kullanım avantajlarından biridir. Dekoratif bir özelliğe de sahip olduklarından bank, çiçeklik ve diğer şehir mobilyalarında kullanılırlar. Farklı kalınlık ve boyutlarda üretimleri de yapılarak her alanda kolayca kullanılabilirler.

Andezit taşı ısıdan ve dış faktörlerden etkilenmez. Buna rağmen andezit taşı fiyatları da oldukça uygundur. Boyama ya da cila gerektirmez. Yalıtım malzemesi olarak da kullanılabilir. Özellikle yalıtım açısından andezit taşı fiyatları bütçelere fayda sağlayabilir. Islak zeminde kolaylıkla kullanılabilir. Bu sebeple yalıtım malzemesi olarak da tercih edilir.

Kaplama ve döşemede tarihsel bir öneme sahip olan andezit taşı en çok tercih edilen yapı malzemesidir. Sadece zeminlerde değil andezit duvar kaplama özelliğiyle de iç ve dış cephelere dekoratif hava katıyorlar. Tarihte, yapılarda ve yollarda kullanılan bu taşlar birçok alanda kullanılıyorlar. Genellikle; kaldırımlar, bordür uygulamaları, bahçe düzenlemeleri, dış cephe kaplamaları, parke uygulamaları, döşemeler, şömineler, şadırvanlar, pencere kenarları, çeşmeler, tretuvarlar, mezarlıklar, tarihi yapıların restorasyon uygulamalarında kullanılıyorlar.

Nigella Rose andezit taşı, sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olan yıpranmaya karşı aşırı dayanıklıdır. Yazın serin, kışın sıcak tutma özelliğiyle inşaat sektörünün ilk tercihidir. İşlenebilir yapıya sahip olduğu için çeşitli motif ve figür çizme imkanı sunuyor. Nigella Rose, renk solması yaşanmadığı, uzun yıllar dayandığı ve bakım maliyeti istemediği için ekonomik olarak avantajlıdır. Nigella Rose, plaka ve levhaları; duvar kaplamaları, yer döşemeleri, kaldırımlar ve merdiven basamakları başta olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır. Duvar kaplaması işlemi sırasında isteğe bağlı olarak duvarın tamamı veya bir kısmı kaplanmaktadır. Zemin döşemesi olarak kaldırım, tretuar kaplamaları, basamaklar ve engelli rampaları kaplamalarında görmek mümkündür. Nigella Rose, kaymaz yapısı sayesinde rampa, merdiven ve diğer eğimli yüzeylerde tercih edilmektedir. Park ve bahçelerde, bank, çöp kutuları, çiçeklik, süs havuzu, harpuşta uygulamaları (açık duvarların üst kısımları), söve, pencere gibi ürünlerin yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır. Dış ortamlar, refüjlerde, bahçe düzenlemeleri, parke uygulamaları, pencere kenarları, şehir içi mobilyaları, şadırvanlar, şömine, restoran, hamam, tarihi yapılar, çeşme ve oluklar gibi alanlarda Nigella Rose taşına rastlanmaktadır. Andezit taşı kullanılacağı yere göre, bordür, plaka veya levha şeklinde üretilmektedir.  Farklı ebat ve ölçülerde üretimleri sayesinde her alanda kolayca uygulanabilmektedir. Kullanım alanına göre andezit taşı; duvar kaplama plakası, döşeme taşı, kaldırım plakası, bordür ve bordür kenarı su oluğu gibi elemanlar olarak üretilmektedir.

Nigella Rose taşı, zemin kaplaması olarak kaldırımlarda, döşemlerde, merdiven basamaklarında vb. alanların kaplanmasında andezit taşı uygun yapıya sahiptir. Nigella Rose taşı kaymaz bir yapıya sahip olduğu için özellikle rampa ve merdivenlerde kullanım açısından uygundur. Andezit taşı herhangi bir boyama işlemine ihtiyaç duymadığı için levha, plaka ve bordür olarak da kullanılabilir. Ayrıca duvar kaplamaları içinde Nigella Rose taşı tercih edilmektedir.

Nigella Rose taşı doğal koşullardan, sıcaktan, soğuktan, yaz veya kıştan etkilenmeyen bir yapıya sahip olması nedeniyle aşınma direnci oldukça yüksek olan bir taştır. Dekoratif amaçla da kullanılabilme özelliğine de sahip olması nedeniyle motif, resim, figürler ile farklı bir görünüş kazandırılabilir.

Andezit taşı farklı renklerden oluşan püskürük bir taş çeşididir. Andezit taşının genel renkleri eflatun, mor ya da pembemsi olabilmektedir. Bazı durumlarda grimsi ve siyah tonlarda kullanılmaktadır. Andezit taşı, ‘’Ankara taşı’’ olarak da bilinir. Ankara taşı denilmesinin sebebi ise bu bölgede sıklıkla bulunmasıdır. Yani, Andezit taşı Ankara çevresinde en sık bulunan taşlardan birisidir. Yapısı gereğiyle andezit taşı pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle kaymayan ve aşınmayan yapısı kullanım alanlarını da çeşitlendirmektedir.

 Andezit taşı genellikle döşemelerde kullanılır. Özellikle Ankara taşı inşaat ve yapı alanlarında tercih edilmektedir. Andezit taşı genellikle döşemelerde kullanılır. Özellikle Ankara taşı inşaat ve yapı alanlarında tercih edilmektedir. Ayrıca, inşaat alanlarında andezit Ankara taşı duvar kaplamalarında da kullanılır.

Ankara taşı en fazla zemin kaplamasında tercih edilir. Yani, Ankara taşı tretuar kaplamalarında ya da engelli rampalarında kullanılır. Andezit Ankara taşı dekoratif açıdan da şık bir görünüm sağlamaktadır. Bu nedenle andezit Ankara taşı park ve bahçelerde kullanılabilir. Kaymaz bir malzeme olduğu için andezit taşı sıklıkla tercih edilir.

 Ankara Andezit, Türkiye’de çıkarılan bir çeşit gri-kuru gül kırmızısı andezitidir. Bu taş özellikle yapı taşı, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşları, iç, dış, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ankara taşı ’’Ankara Andezit Taşı, Çubuk Andezit Taşı’’ olarak da adlandırılır. Ankara Andezit, sawn cut, honlu, naturel, split, nehir aşınmış, özellikli kayalar vb. olarak işlenebilir.

İngilizce literatürde Nigella Rose ‘Ankara Stone, Ankara Andesite Stone, Rod Andesite Stone, Rod Andesite, Nigella Andesite, Nigella Rose Andesite diye adlandırılır.

.