OLEA

Türkiye’de geniş bir kullanım alanı bulunan Olea mermeri, daha çok klasik tasarıma sahip eski tip evlerde veya kamuya açık alanlarda yoğun olarak kullanılır. Fakat son yıllarda tasarımcılar, bu şık ve dayanıklı malzemeyi bir kez daha keşfetmeye başladılar. Üstelik banyo ve mutfaklarla sınırlı kalmak yerine evlerin ve ofislerin farklı bölümlerinde kumlamalı beyaz mermer döşemeli tasarımlara yer verdiler. Modern tasarımlara uyarlanan mermer, geçmişin güzel anılarını canlandırmakla kalmadı kullanıldığı mekânlara da şık bir hava katmayı başardı.

Afyon beyaz mermer renkleri; Afyon Beyaz Arcobaleno, Afyon Beyaz A la Vogue, Afyon Beyaz Golden Gray, Afyon Beyaz Billur, Afyon Şeker, Crystal White, Bellissima, Armonia, Metell, Metell Klasik, Volakas Bianco, Polar White, Carrara, Carrara Brezza.

Olea mermerinin bilinen diğer adları ‘’Uşak white marble ve Uşak mermeri’’ dir. Uşak beyaz mermer, sade beyaz renkli bir doğal taş çeşididir. Üzerinde çok nadir şekilde kahverengi, gri damarlar bulunabilir. Doğada ender bulunan bu dümdüz renkli taş, adeta saflığın ve berraklığın doğal bir simgesi gibidir. Kara toprağın bağrından çıkarılan bu bembeyaz taş hayret verici derecede sade ve güzeldir. Beyaz görünümü ona narin ve zarif bir hava katsa da aslında oldukça dayanıklı ve güçlü bir taştır. Uşak beyaz mermer, bu doğal taşın en güzel taraflarından biri kolay temizlenebilir olmasıdır. Beyaz rengi ilk günkü renginde ve temizlikte tutmak oldukça zordur. Ancak bu özel beyaz taş için bu gayet kolaydır. Uşak beyazı, cilalı parlak yüzeyi kirleri, pasları, lekeleri üzerinde barındırmaz ve içine geçirmez. Böylece bir parça su ile dahi temizlenebilir. Bu ürünün kullanım alanı oldukça geniştir. Uşak mermeri, iç mekânlarda ferahlık ve huzur veren rengi ile çok fazla tercih edilir. Bunda kolay temizlenebilir olmasının da payı elbette büyüktür. Bunun yanı sıra, Uşak beyaz mermer, dış mimari ve dekoratif alanlarda da tercih edilmektedir. Duvar kaplama yer döşemesi merdiven basamak ve rıhtları, korkuluk, tırabzan denizlik, kapı eşiği, süpürgelik asansör ve kapı sövelerinde Uşak beyaz mermer sıkça kullanılmaktadır. Aynı zamanda Uşak mermeri, banyo ve mutfak tezgâhları masa ve sehpalar banko, şömine dekoratif eşyalar kolon kaplama dış cephe yer döşeme kaplama taşları merdiven basamak ve rıhtlarda kullanıldığına rastlanmaktadır. Masa, sehpa, banko kaldırım taşları ve bordürleri havuz ve çeşme sütun küpeşte ve kemerler yüzme havuzu kaplamaları anıt ve heykeller bahçe düzenlemesi için Uşak mermeri tercih edilmektedir.

Olea mermeri ‘’ ‘’Uşak beyaz mermer, Kemalpaşa beyaz mermer, New York beyaz mermer, Muğla beyaz mermer, Afyon beyaz mermer, Afyon şeker mermer, Beyaz Marmara mermeri ’’ isimleri ile de piyasada bilinmektedir.

Modern yaşamın en geçerli trendlerini izleyerek sofistike bir dokunuşa sahip olmanın en kolay yolu, kesinlikle zeminlerde ve duvarlarda beyazın zevkli tasarımlarda yaygın olarak kullanılan birinci tercihtir. Olea mermeri kullanarak bir çalışma masası ile dahi ofis dekorasyonunun atmosferini değiştirebilmeniz mümkündür. Olea mermeri, evinize uygulandığında oldukça şık görüntüler sunabilecek bir taştır. Doğru bir tasarımla buluşan Afyon mermeri, evinizi mükemmel bir görüntüye kavuşturabilir. Genellikle mutfak ve banyo detaylarında kullanılan ürünler, istediğiniz görüntüye kavuşmanızda en büyük yardımcılarınızdan bir tanesi olacak ve içinde var olan doğal desenler evinizi ön plana çıkaracak. Mutfak ve banyoya ek olarak evinizi her alanında kullanabilirsiniz. Güncel tasarımlarla doğal taşlar, aksesuarlardan sehpalara her alanda kullanılmaya başlandı. Afyon mermerin benzersiz dokusu her bir uygulamayı kendine has bir görüntüye kavuşturuyor.

Kemalpaşa beyaz mermer, hem kolay temizliği hem de şık görünümü nedeniyle banyolarda sıklıkla kullanılıyor. Banyonuzda kullanacağınız beyaz ve renkli mermerler alanın daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Bu tür uygulamalar özellikle dar banyolarda ferah bir görüntü elde etmenize oldukça yardımcı olacak. Beyaz mermer uygulamaları çeşitli renk ve desenlerde olduğu için dekorasyon zevkinizi istediğiniz gibi yansıtmanıza olanak tanıyor. İster açık renkli olsun ister koyu renkli olsun, açık renk mermerin benzersiz desenleri mekanlarda ve özellikle de banyolarda her zaman farklı bir görüntü elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Salonunuzda kullanacağınız bir Olea mermeri, sehpa mekanın tüm havasını değiştirme gücüne sahiptir. Taşın kendiliğinden olan doğal desenli yapısı basit tasarımları oldukça gösterişli hale getiriyor. Minimal çizgilerde tasarladığınız salonunuza detayları eklediğinizde sonuç sizi bile şaşırtacak. Mermerlerin ahşapla olan mükemmel uyumu oldukça ilgi çekici sonuçlar ortaya koyuyor.

Muğla mermeri, iç tasarım dünyasında modern bir konuma sahiptir. Sürekli değişen ve yenilik gerektiren dekorasyon eğilimleri her geçen gün farklı kullanım alanlarını oluşturmaktadır. Muğla’dan çıkartılan ve mermer ocaklarının yakınına kurulan tesislerde işlenmesi sağlanan Muğla mermeri Türkiye’de yaygın olarak kullanılır. Dünya’nın pek çok ülkesine de ihracatı yapılan bir mermer türüdür. Türkiye’deki ismi “Muğla Mermeri” olmakla birlikte dünya piyasasında genelde iki farklı isim ile anılır. Bu isimlerden ilki White Ibiza mermeridir. Avrupa piyasasında bu isim ile bilinir ve alışverişi yapılır. Diğer bilinen bir ismi ise Blanco Ibiza’dır. Avrupa dışında kalan yerlerin çoğunda Muğla mermeri bu isim ile anılır.

New York beyaz mermer ile tasarlanmış mobilya modelleri arasında; dresuar, masa, orta sehpa ve yan sehpa gibi favori ürünler dekorasyonları süslemeye devam ediyor. Aynı zamanda doğal mermerden yapılmış aksesuarlar ve objelerde dekorasyona farklı bir hava katıyor. Modern bir ev veya ofis dekorasyonuna sahip olmak istiyorsan dekorasyonuna Afyon beyaz mermerden yapılmış birkaç eşya ekleyebilirsiniz. Leylak mermeri, mermer masa ve orta sehpalar özellikle büyük alanları doldurma konusunda fazlasıyla başarılı bir role sahiptir. Salon, ofis veya oturma odası gibi alanlarda şıklığı arttırmak için doğal malzeme kullanılarak üretilmiş ve metal detaylar ile süslenmiş mobilyalar dekorasyonda daha asil ve ciddi bir etki bırakıyor. Özellikle ofis dekorasyonlarında doğal taş eşyaların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Afyon beyaz mermerin kolay temizlenebilir olması, aşınmaması ve daha dayanıklı bir yapıya sahip olması da mobilyaların tercih edilme nedenlerini arttırıyor. Kaliteli malzemeden üretilmiş mobilyalar yıllara meydan okuyabilecek kullanım süresine sahipken, dekorasyonda kalıcı çözümler isteyenler için de farklı ve modern bir alternatif alanı oluşturuyor. Salon ve oturma odası dekorasyonlarında L tipi spor koltuk takımı tercih ettiysen, beyaz dikdörtgen veya oval damarlı hatlara sahip, beyaz renkli mermer tablalı orta sehpa kullanabilirsiniz.

Beyaz Marmara mermeri hem dünya hem de Türk tarihinde önemli yapılara hayat vermiş bir mermerdir. Marmara mermerini Efes ve Truva uygarlıklarında, birçok Roma ve Bizans yapısında, birçok Osmanlı sarayında, Mescid-i Aksa’da ve bunun gibi pek çok tarihi yapıda görmek mümkündür. Tarih boyunca mermer, ihtişamın, gücün ve zenginliğin göstergesi olarak görülmüştür.

Afyon Şeker mermer 2500 yıllık tarihi Afyon mermer ocaklarının en kıymetli üyelerinden birisidir. Tarih boyunca birçok yapıda kullanılmış, ülkemizin güzide kaynaklarından biridir. Afyon Şeker mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Şeker mermer; özellikle mutfak tezgahı, mozaik, dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için kullanılır. Ayrıca piyasada Afyon şeker mermer, Afyon kaymağı mermer, Afyon krem mermer, Yüzyıl beyaz mermer olarak da adlandırılır. En çok bilinen ve en eski Türk mermeri çeşitlerinden biri olan Afyon golden mermer, ince altın sarı renginde damar yapısına sahip olup, ışığı hafif geçiren yarı saydam sayılan beyaz renk mermerimizdir. Afyon beyaz mermer fiyatları seleksiyonlarına ve ölçülerine göre değişmektedir.

İngilizce literatürde Olea mermeri ‘’ Afyon Marble, Afyon White Marble, Afyon Cream Marble, Afyon Sugar Marble, Afyon Golden Marble, Century White Marble, Uşak White Marble, Uşak Marble, Kemalpaşa White Marble, Muğla Marble, Muğla White Marble, White Ibiza Marble, Blanco Ibiza Marble, Lilac Marble, Olea Marble, Afyon White Arcobaleno, Afyon White A la Vogue, Afyon White Golden Gray, Afyon Beyaz Billur, Afyon Şeker, Crystal White, Bellissima, Armonia, Metell, Metell Klasik, Volakas Bianco, Polar White, Carrara, Carrara Brezza ’’ diye adlandırılır.