PİNGUİNO

Siyah Mermerler gibi koyu renkli taşlar, yapılarda dekoratif özelliği yüksek olan bir unsur olarak kullanılabilmektedir. Siyah Mermerler özellikle açık renkli taşlarla beraber kullanıldığında, ürünler birbirine renk olarak tezat oluşturdukları için, birbirlerini görsel olarak patlatırlar ve böylece dikkat çeken bir güzellik kazanırlar. Bu anlamda siyah mermer kullanımı, yapının güzelliğini bir üst noktaya taşımakta önemli bir araç olma özelliği kazanmaktadır. Siyah mermerlerin diğer önemli bir özelliği de parlaklığını yansıtabilmesidir. Üretim sürecinde siyah mermerler gibi koyu renkli mermerler, cila sonrası yüksek parlaklık değerleri vermektedir. Bu parlaklık ürünün daha gösterişli bir izlenim vermesine yardımcı olmaktadır. Ülkemiz birçok renk mermerde zengin olduğu gibi siyah mermer ocakları konusunda da zengindir. Hem işlenmiş ürün olarak hem de hammadde olarak yüksek miktarlarda ihraç edilebilen siyah mermerlerimiz özellikle iç Anadolu bölgesi ve çevresinde yoğun olarak bulunmaktadır. Siyah gibi bazı koyu mermerlerin diğer önemli bir özelliği de parlaklığını yansıtabilmesidir. Ancak bazı siyah tarzı mermerlerin cila alması diğer mermerlere göre daha azdır. Zaman zaman siyah ve koyu renk mermerlerin içindeki karbon yapısından dolayı, bazı kısımları cila almamaktadır.

Alexandrette Black mermer; siyah yoğunluklu beyaz keskin çizgilere sahiptir. İç alan zemin ve duvar kaplamaları, mutfak ve banyo tasarımları, mermer masa uygulamalarında  Alexandrette Black mermer sıklıkla tercih edilmektedir. Ülkemizdeki önemli ihraç mermerlerimizden bir diğeri . Alexandrette Black mermerdir. İskenderun ilçemizde yoğun olarak çıkartılan bu taşı özellikle, tezgah, masa ve zemin kaplamalarında ara detay elemanı olarak Alexandrette Black mermer kullanılmaktadır. Oteller, eğlence merkezleri ve özel villa sahipleri tarafından Alexandrette Black mermer sıkça tercih edilmektedir.

Modern dekorasyonlarda tamamlayıcı görünüm için tercih edilen siyah mermer modelleri, zıt renklerdeki doğal damarlı yapısı ile farklı zemin kaplamaları için oldukça şık durmaktadır.. Alexandrette Black mermer; mutfak tezgahlarından banyolara kadar birçok alanda modernliğin ön planda olduğu mermer türlerinde siyah rengi derinlik kazandıran duruşu ile farkını ortaya koymaktadır. Dekorasyonda sehpa ve konsol üretimi için de tercih edilebilen mermer türlerinden olan Alexandrette Black mermer modeli mutfak ve banyo gibi farklı iç mekanlarda kaplamalar için de tercih edilebilecek oldukça gösterişli bir seçenektir. Mermerin temizliği yansıtan, leke ve kir tutmayan avantajlı yapısı siyahın kir göstermeme özelliği ile birleşerek Alexandrette Black mermeri daha da kullanışlı ve cazip kılmaktadır.

Toros Black, Türkiye’de çıkarılan bir tür siyah mermerdir. Bu taş özellikle tezgah üstü, anıtlar, mozaik, dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, havuz ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca Kayseri Siyah Mermer, Anadolu Siyah Mermer, Anadolu Siyahi Mermer, Toros Siyah Mermer, Siyah Toros Mermeri, Toros Siyahi Mermeri, Türk Siyah Mermer, Mutlak Siyah Mermer, Türk Nero Marquina, Alanya Siyah Mermer olarak da adlandırılmaktadır. Toros Siyah Mermer; Cilalı, Kesilmiş, Zımparalanmış, Taş Yüzlü, Kumlanmış, Eskitme vb. Olarak işlenebilir. Toros siyahı özellikle içinde ihtiva ettiği yoğun beyaz damar yapısı, koyu olan zemin rengini göz önüne çıkarırken, toros siyahının koyu olan zemini ise beyaz damar yapısının göz alıcı olmasını sağlamaktadır. Toros Siyah, renk tonlarının çok net olmasından ve siyah ile beyaz renklerin uyumlu bir şekilde birleşmesinden dolayı birçok projede ana mermer çeşidi olarak kullanılmaktadır. Toros siyah mermer koyu siyah taban rengi üzerine kalın ince beyaz damarlar plaka boyunca bulunmaktadır. Beyaz yoğunluğunun farklılaştığı plakalar da bulunmaktadır. Renkli mermerler, renk yapısı itibari ile uygulandığı alana ciddiyet katarak projelerinizin değerinin artmasını sağlamaktadır. Toros siyah mermer projelerde genellikle ana döşeme olarak kullanılan çeşidi diğer taş grupları ile de uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir. Toros siyah mermer açık renk çeşitleri ile dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Toros siyah mermer kendi içerisinde damar yapısına göre projelerde tercih edilen uygulanırken damar takibi yapmak oldukça önemli bir konudur. Toros siyahı döşeme veya kaplama yapılacak taşların uygulamadan önce yere serilerek bakılması uyumlu taşların döşenmesi önem kazanmaktadır.

Efesusstone firmamızda Toros Siyah adıyla yaygın olarak bilinen mermer ;Pinguino mermer olarak firmamızda mevcuttur.