Volakas Bianco

Beyaz Dolomit mermer, kalsiyum ve magnezyum içeren karbonat bileşiminden oluşmaktadır. Türkiye’nin en değerli taşı olarak nitelendirilmektedir ve Balıkesir’in Marmara Adası’nda çıkarılmaktadır. İnce kristalli ve sıkı taban yapısı nedeni ile beyaz doğal taşlar arasında ön plana çıkar.

Değişik renklere sahip Dolomit mermer çeşitleri arasında en çok beyaz renk talep görmekte olup, bu taşlar iç ve dış mekan projelerinde tercih edilmektedir. Sanayiden dekorasyona çok farklı kullanım alanları bulunan ve değişik ölçülerde üretilen Dolomit taş, özellikle son yıllarda dekoratif ve peyzaj amaçlı da kullanılmaktadır. Muğla dolomit kullanım alanı olarak iç mekan döşemelerde, iş merkezleri, villa projeleri ve butik projelerde özel tasarımlarla da yer almaktadır. Dolomit taşı, lüks otellerde de kullanılmaktadır. 7 yıldızlı otellerin banyolarında tercih edilmekte. Ancak beyaz çimento koruyucu ile kullanılması öneriliyor. Muğla dolomit genellikle geniş alanlarda döşeme olarak veya butik projelerde kullanılıyor. Muğla dolomit beyaz yoğunluğu fazla olan ekstra beyaz seleksiyonlarda damar yapısı bulunmadığından uygulama alanlarında parçaların sırası da önemli olmamaktadır. Gri damar yapısı olan Muğla dolomit mermer döşemelerde damar takibi yapmak önem kazanmaktadır. Bir diğer alternatifi ise çapraz döşeme yapıp alana doğallık katmak olabilir. İşlenen plakalardan artan Dolomit mermer parçaları veya ebatlı küçük plakalar, patlatma beyaz mermer olarak kullanılabilmekte. Mimari ofisler tarafından da lüks projeler için tercih edilen Bianco mermer, diğer mermer çeşitleri ile de kombinlenebilmektedir.

Volakas Bianco, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Muğla dolomit Bu taş özellikle Dış – İç duvar ve zemin uygulamaları, anıtlar, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca Yaykin Dolomite Mermer, Beyaz Dolomit Mermer, Aydın Kristal Beyaz Mermer, Yaykin Kristal Mermer, ,Bianco Dolomite Venato Mermer, Bianco Dolomiti Mermer, Dolamit Beyaz Mermer olarak da adlandırılmaktadır. Bianco Dolomite Mermeri Cilalı, Kesilmiş Kesilmiş, Zımparalanmış, Taşlanmış, Kumlanmış, Eskitme vb. Olarak işlenebilir.

Bianco Dolomite Mermer orta sertlikte bir mermer olup cila alma kapasitesi yüksektir. Özel projelerde, iç mekanlarda tercih edilir. Bianco Dolomite Mermerin kendi içinde doğal seleksiyonları vardır. Tam cilalı ve mat cilalı yüzey işlemleri yapılabilmektedir. Butik projelerde tercih edilmekte olan Bianco Dolomit, özel tasarım mozaikler ve CNC mozaik çalışmalarında da uygulama yapılmaktadır. Kendi içerisinde doğal seleksiyonları mevcuttur. Water jet uygulamaları için uygun olan Beyaz Dolomit Mermer, desenli olarak kesilerek uygulama alanında kullanılabilir. İşlenen plakalardan artan Bianco Dolomit Mermer parçaları, alt ölçü veya mozaik Beyaz Dolomit Mermer olarak da projelerde yerini almaktadır. Doğal taşlar son yıllarda konut projelerinde de iç mekan duvar kaplamalarında sıklıkla görülmektedir. Uygulama yapılırken, farklı renk mermerler ile de kombine edilerek doğal taş uygulaması yapılabilmektedir.

Kullanım alanı olarak iç mekan döşemelerde, iş merkezleri, konut, villa projeleri ve butik projelerde özel tasarımlarla da tercih edilen Bianco Dolomit Mermer, ayrıca son yıllarda dekoratif ve peyzaj amaçlı da kullanılmaktadır. Konut ve otel projelerinin ıslak hacimlerinde de tercih gören mermerin, kullanım alanına göre cilalı ya da kaymaz yüzey olmasına dikkat edilmelidir.

Değişik renklere sahip Dolomit mermer çeşitleri arasında en çok beyaz renk talep görmekte olup, bu taşlar iç ve dış mekan projelerinde tercih edilmektedir.

Sanayiden dekorasyona çok farklı kullanım alanları bulunan ve değişik ölçülerde üretilen Muğla Dolomit Mermeri; özellikle son yıllarda dekoratif ve peyzaj amaçlı da kullanılmaktadır. Kullanım alanı olarak iç mekan döşemelerde, iş merkezleri, villa projeleri ve butik projelerde özel tasarımlarla da yer almaktadır. Muğla Dolomit Mermeri, lüks otel projelerinde oldukça tercih edilmektedir.

Farklı modellerde yapılan mermer mozaik çeşitleri, yapısına ve hammadde kalitesine göre proje bazlı olarak fiyatlandırılmaktadır. Ayrıca müşteri talebine göre özel tasarımlar da yapılmakta olup yine projeye özel fiyat verilebilmektedir. Muğla Dolomit Mermeri değerli bir mermer olmasından ötürü tüm parçaları dahil olarak fabrikalarda işlenip tekrar ürün haline getirilerek piyasaya sunulmaktadır.

Su jeti uygulamaları için de uygun olan Muğla Dolomit mermer, desenli olarak kesilerek uygulama alanında kullanılabilir. İş merkezi girişleri ve otel lobileri gibi yoğun kullanım alanlarında farklı desenlerde uygulama yapılması tercih görmektedir.

Beyaz yapısından dolayı birçok projede tercih edilen Muğla Dolomit Mermer seleksiyonları, 2 cm kalınlıktaki cilalı plakalarda kaliteye göre değişiklik göstermektedir. Gri ve kırmızı renk damarların girdiği plakalar daha uygun fiyatlar ile temin edilebilmektedir.

Beyaz yoğunluğunun fazla olması ve kristalli yapısının oldukça küçük olmasından dolayı birçok projede tercih edilmektedir. Genel mekan döşemeleri ve şömine, sütun gibi özel alanlarda da kullanılmaktadır. Beyaz Dolomit Mermer özellikle Amerika ve Arap ülkelerine ihraç edilmektedir.

Muğla Dolomit Mermeri; butik projelerde tercih edilen beyaz yoğunluklu plakalar ve daha uygun fiyatlardan satılmakta olan gri damarlıklar giren seleksiyon bulunmaktadır. Gri damarlar plakalara yatay olarak ince çizgi olarak girmekte ve kaliteyi çok fazla düşürmemektedir. Muğla Dolomit proje bazlı ihtiyaçlara göre siparişler cilalı plaka olarak veya ebatlı malzeme olarak yurtdışına ihraç edilmektedir.

Beyaz Dolomit Mermer alımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta plakaların içerisine giren ince kırmızı damarların bulunmasıdır. İnce kırmızı kılcal damarlar cilalı ürünün kalitesini düşürmektedir. Ege bölgesi ve iç Anadolu fabrikalardan yüksek metrajlarda ki projelere tedarik edilmektedir. İşlenen taş çeşitleri limanlarda tüm dünya ülkelerine ihraç edilmektedir. Beyaz rengin mekanlara katacağı genişlik ve ferahlık hissi göz önünde bulundurularak mimarlık ofisleri ve dekoratörlerin beğenisini kazanmıştır. Özellikle butik ve lüks projelerde tercih edilen Bianco Dolomit, farklı renk mermerler ile kombine edilerek de uygulama yapılmaktadır.